تبلیغات
دنــــــــــیای دانـــــــــش - مطالب فروردین 1393
 
دنــــــــــیای دانـــــــــش
فـــــــــراتــــــر از یک وبـــــــــــلـــاگ
درباره وبلاگ


این یک وبلاگ نیست
...
...
...
فراتر از یک وبلاگ است!!

مدیر وبلاگ : دانش رستمی
مطالب اخیر
نویسندگان
یکشنبه 31 فروردین 1393 :: نویسنده : دانش رستمی

هپاتیت

هپاتیت (به انگلیسی: Hepatitis) به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند میتوان به افراط در مصرف الکل٬ اثر برخی داروها٬ آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می‌گردد.

عامل بیماری هپاتیت ویرال(ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می‌تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید. ولی بیماری مزمن هپاتیت "C" بر عکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می‌تواند حیات بیمار را تهدید کند. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی را نشان می‌دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می‌کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی‌های گوارشی و ... است .

در ایران بالغ بر ۳٪ افراد آلوده به این ویروس می‌باشند. حدود ٧٥ الی ٨٠ درصد از افرادی که تازه به این ویروس مبتلا شده اند، دچار پیشرفت و مزمن شدن این بیماری شده و از بین آنها نیز ٦- الی ٧٠ درصد به بیماری های مزمن کبدی دچار می شوند. از بین افراد حدود ٥ الی ٢٠ درصد به سیروز کبدی مبتلا شده و ١ الی ٥ درصد آنان بر اثر بیماری سیروز کبدی و یا سرطان کبد می میرند.

ادامه مطلب


نوع مطلب : بهداشت و سلامت، زیست شناسی، 
برچسب ها : بیماری هپاتیت، هپاتیت، بیماری خطرناک، ویروس هپاتیت، هپاتیتB، هپاتیتC، بیماری ها،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 31 فروردین 1393 :: نویسنده : دانش رستمی

زکریای رازی

ابوبکر محمّد زَکَریای رازی (۲۵۱ ه.ق. ۳۱۳ ه.ق.) پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی که آثار ماندگاری در زمینهٔ پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به‌عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) مشهور است.

به گفته جرج سارتن، پدر تاریخ علم، رازی «بزرگ‌ترین پزشک ایران در زمان قرون وسطی بود.»

به پاس زحمات فراوان رازی در داروسازی روز پنجم شهریورماه (۲۷ اوت)، روز بزرگداشت زکریای رازی شیمی‌دان بزرگ ایرانی و روز داروسازی نام‌گذاری شده است.
ادامه مطلب


نوع مطلب : بیوگرافی دانشمندان، 
برچسب ها : ابوبکر محمد بن زکریای رازی، زکریای رازی، رازی، دانشمندان ایرانی، کاشف الکل،
لینک های مرتبط :
جمعه 29 فروردین 1393 :: نویسنده : دانش رستمی

سوره ی انعام آیه ی125

فَمَن یُرِدِ اللّهُ أَن یَهْدِیَهُ یَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلإِسْلاَمِ وَمَن یُرِدْ أَن یُضِلَّهُ یَجْعَلْ صَدْرَهُ ضَیِّقًا حَرَجًا كَأَنَّمَا یَصَّعَّدُ فِی السَّمَاء كَذَلِكَ یَجْعَلُ اللّهُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِینَ لاَ یُؤْمِنُونَ ﴿۱۲۵

پس كسى را كه خدا بخواهد هدایت نماید دلش را به پذیرش اسلام میگشاید و هر كه را بخواهد گمراه كند دلش را سخت تنگ میگرداند چنانكه گویى به زحمت در آسمان بالا می‏رود این گونه خدا پلیدى را بر كسانى كه ایمان نمی آورند قرار میدهد(125)

 

بازدیدکنندگان محترم هدف ازبیان کردن این آیه اینست که خداوندمتعال 1400سال پیش درکتابش آورده است که سفربه آسمان هاسخت ودشوار است وبراحتی درخارج ازسطح زمین نمیتوان نفس کشید و فرموده است کسانیکه هدایت نمیشونددلشان سخت است ونمیتوانند براحتی نفس بکشند.

-کمی بیاندیشیم 

-آیا1400سال پیش کسی به آسمانها سفر کرده بود که در قرآن ویژگی های آن ذکر شده اند؟

-براستی این آیه بیان کننده ی صراحت آیات 3تا5 سوره ی نجم است که میفرماید:

 وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَى ﴿۳إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى ﴿۴عَلَّمَهُ شَدِیدُ الْقُوَى ﴿۵

ترجمه:

و(محمد)هرگز به هوای نفس خود سخن نمیگوید(3)سخن غیر وحی خدا نیست(4)اورا جبرئیل همان فرشته ی توانا بوحی خدا علم آموخته است(5)

 

 

 

-سرانجام زندگی شما به انتخابتان بستگی دارد.

-کسی شما را مجبور به انجام کاری نمیکند.

-راستی انتخاب شما برای دست یافتن به زندگی سعادت مند کدام است؟

پایان

نوع مطلب : اعجاز قرآن کریم، 
برچسب ها : اعجاز علمی قرآن کریم، سوره ی انعام، اعجازعلمی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 28 فروردین 1393 :: نویسنده : دانش رستمی

حرکات چندگانه زمین

حرکت انتقالی زمین به دور خورشید

حرکت انتقالی زمین که واحد سال نجومی نیز می‌باشد یکدور کامل زمین در مدار خود نسبت به یک ستاره ثابت، پیرامون خورشید است که مقدار آن ۳۶۵٫۲۵۶۴ شبانه‌روز معادل ۳۶۵ شبانه‌روز و ۶ ساعت و ۹ دقیقه و ۱۰ ثانیه‌است.

سرعت این حرکت زمین در مدار خود به دور خورشید یکسان نیست و در نزدیکی خورشید (هنگام حضیض) بیشترین سرعت و در فاصله دورتر خورشید (هنگام اوج) کمترین سرعت را دارد. و میانگین سرعت آن ۳۰ کیلومتر بر ثانیه‌است. با تعدیل محاسبه این حرکت نسبت به نقطه اعتدال، سال اعتدالی بدست می‌آید که ۲۰ دقیقه از سال نجومی و گردش انتقالی زمین کمتر است و در گاهشماری کاربرد دارد. با توجه به انحراف مدار انتقالی زمین نسبت به صفحه استوا، در یک دور حرکت انتقالی، میل زمین نسبت به خورشید و متقابل زاویه تابش خورشید در روزهای سال متغیر خواهد بود و موجب تغییر نسبت ساعات شب به روز و تغییرات گسترده و تدریجی سالانه آب و هوایی و دما بر کره زمین خواهد شد. که این تغییرات اقلیمی در چهار مرحله زمانی تقریباً مساوی بعنوان فصول چهارگانه در زمین نمایان می‌شود. حرکت انتقالی همچنین موجب تغییر ظاهری چهرهٔ سالانه آسمان شب می‌باشد.

حرکت وضعی

حرکت وضعی زمین چرخشی است که زمین به دور خود انجام می‌دهد که این چرخش به سمت خاور است. زمین به دور محور شمالی و جنوبی‌اش در خلاف حرکت عقربه‌های ساعت می‌چرخد و دوران کامل آن، ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه طول می‌کشد. از قاطع‌ترین آزمایش‌هایی که اثبات می‌کند زمین حول محورش در گردش است، آزمایش آونگ فوکو است که در این آزمایش، چرخش زمین به‌طور مستقیم مشاهده می‌شود.

حرکت رقص محور

این حرکت بسیار کمتر است بنابراین تنها یک لرزش سینوسی در مدار زمین ایجاد می‌کند. که دلیل این امر جاذبه و چرخش ماه به دور زمین است.

مدار ماه نسبت به دائرةالبروج کج است؛ در نتیجه، صفحهٔ مداری آن دارای حرکت تقدیمی می‌باشد. یک چرخش، ۱۸/۶ سال طول می‌کشد و اختلالی با همین دوره تناوب در حرکت تقدیمی زمین ایجاد می‌کند. این اثر، معروف به رقص محوری، طول دائرةالبروجی را همراه با کجی دائرةالبروج تغییر می‌دهد. در اینجا محاسبات بسیار پیچیده‌تر است؛ اما خوشبختانه اختلالات ناشی از رقص محوری نسبتاً کوچک می‌باشد؛ یعنی تنها کسری از یک دقیقه قوسی.

سرعت حرکت محوری زمین به دور خود

نمای زمین از کره ماه که در ۲۴ دسامبر ۱۹۶۸ بوسیله ویلیام بیل اندرس در سفر آپولو ۸ عکس‌برداری شده‌است.

سطح زمین با سرعت ۴۰۰۰۰ کیلو متر در شبانه روز حرکت می‌کند. این سرعت برابر با ۱۰۴۰ مایل بر ساعت یا ۱۶۷۰ کیلو متر بر ساعت است. (تقریباً نیم کیلومتر بر ثانیه) اندازه این سرعت از تقسیم محیط زمین در خط استوا بدست می‌آید. (حدود ۲۴۹۰۰ مایل یا ۴۰۰۷۰ کیلو متر) بر تعداد ساعات شبانه روز (۲۴) به دست می‌اید. با توجه به این که محیط زمین در قطبین به صفر نزدیک می‌شود، هنگامی که به سمت یکی از دو قطب حرکت می‌کنید. این سرعت تقریباً به صفر کاهش می‌یابد.

حرکت تقدیمی

حرکت تقدیمی حرکتی است که به موجب خم بودن محور زمین نسبت به مدار خود ایجاد می‌شود و در نتیجهٔ کشش گرانشی خورشید، ماه و سیارهها بر برآمدگی استوای زمین به‌وجود می‌آید. این حرکت موجب می‌شود که نقاط اعتدال در میان صورت‌های فلکی به سمت مغرب حرکت کنند. محور چرخش زمین، مخروطی را طی ۲۵۷۶۵ سال طی می‌کند. در حال حاضر محور چرخشی زمین تقریباً در امتداد ستاره قطبی است ولی به‌دلیل این حرکت چند هزار سال دیگر نمی‌توان از این ستاره به‌عنوان ستارهٔ قطبی استفاده کرد.

چرخش زمین به دور خودش

دورهٔ چرخش زمین نسبت به خورشید (میانگین روز خورشیدی) ۸۶،۴۰۰ ثانیه‌است (درست تر آن ۸۶،۴۰۰٫۰۰۲۵ ثانیه در دستگاه SI است). امروزه یک روز زمین کمی بلندتر از یک روز در سدهٔ ۱۹ میلادی است این به دلیل شتاب جزر و مدی است که هر روز به‌اندازهٔ ۰ تا ۲ میلی ثانیه از گذشته بلندتر شده‌است.

نوع مطلب : آسمان(مطالب زمین شناسی و سایر اجرام آسمانی)، 
برچسب ها : حرکات زمین درفضا، حرکت انتقالی زمین، کره ی زمین، چرخش زمین به دورخود، حرکت تقدیمی، حرکت رقص محور،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 28 فروردین 1393 :: نویسنده : دانش رستمی

زیستگاه مان را بهتربشناسیم

زمین سومین سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است که در فاصلهٔ ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستارهٔ خورشید قرار دارد. از نظر واژه شناسی ایرانی، زم یکی از فرشتگان دین زرتشت بوده است که با پسوند "ین" زمین و با پسوند "ان" زمان را در زبان پارسی بوجود آورده است. این سیاره چگال ترین و از نظر بزرگی پنجمین سیاره از هشت سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است. همچنین در میان چهار سیارهٔ سنگی گردان به دور خورشید (تیر، ناهید، زمین و مریخ) زمین بزرگترین آن‌ها است. گاهی از آن با نام‌های جهان و سیارهٔ آبی نیز یاد می‌شود. نام لاتین آن Terra است. در سامانهٔ خورشیدی، فاصلهٔ زمین تا خورشید بین فاصلهٔ زهره (یا ناهید) تا خورشید و فاصلهٔ مریخ (یا بهرام) تا خورشید است. زمین جزو سیارات داخلی سامانهٔ خورشیدی به‌شمار می‌آید.

نزدیک به ۴٫۵۴ میلیارد سال (به صورت دقیق تر ۰٫۰۰۰۶ ± ۴٫۵۶۷۲ میلیارد سال) از پیدایش زمین می‌گذرد. و زندگی بر روی سطح آن در طول یک میلیارد سال پدیدار گشته‌است. هم اکنون زمین خانهٔ میلیون‌ها گونه از جانداران است که انسان یکی از آن‌ها است. زیست‌کرهٔ زمین با گذر زمان جو زمین و دیگر شرایط فیزیکی و شیمیایی این سیاره را دچار دگرگونی‌های شگرفی کرده‌است و محیطی را فراهم کرده‌است تا اندامگان زنده بتوانند به رشد و زیست‌زایی بپردازند. همچنین در اثر این دگرگونی‌ها لایهٔ اوزون به دور این سیاره تشکیل شده‌است، لایه‌ای که با کمک میدان مغناطیسی زمین مانع از ورود پرتوهای آسیب رسان خورشید می‌شود و به این ترتیب اجازه می‌دهد در زمین زندگی ادامه یابد. ویژگی‌های فیزیکی، پیشینهٔ زمین شناسی و گردش زمین باعث شده‌اند تا زندگی در این دوره‌ها در آن پابرجا بماند و انتظار آن می‌رود که برای ۵۰۰ میلیون تا ۲٫۳ میلیارد سال دیگر نیز زندگی همچنان ادامه داشته باشد.

پوستهٔ زمین به چندین لایهٔ سخت یا زمین‌ساخت بشقابی تقسیم شده‌است، این لایه‌ها در گذر میلیون‌ها سال در زمین جابجا می‌شوند. نزدیک به ۷۱٪ از سطح زمین با آب شور اقیانوس‌ها پوشیده شده‌است و باقی‌ماندهٔ آن را قاره‌ها و جزیره‌ها تشکیل می‌دهند که خود آن‌ها نیز تعداد زیادی دریاچه و دیگر سرچشمه‌های آبی را در خود جای داده‌اند. بیشتر سطح قطب‌های زمین از یخ یا دریای یخ زده پوشیده شده‌است. ساختار درونی زمین پویا است و لایه‌های آن عبارتند از لایهٔ ضخیم گوشتهٔ جامد، یک لایه، هستهٔ بیرونی که مایع است و میدان مغتاطیسی را تولید می‌کند و یک لایه، هستهٔ درونی که آهنی و جامد است.زمین همواره با دیگر جرم‌های آسمانی بویژه خورشید و ماه در اندرکنش است. هم اکنون زمین با سرعتی ۳۶۶٫۲۶ برابر سرعتی که به دور خودش می‌گردد، به گرد خورشید می‌گردد که این برابر با ۳۶۵٫۲۶ روز خورشیدی یا یک سال نجومی است.محور گردش زمین نسبت به خط عمود بر صفحهٔ گردش آن ۲۳٫۴ درجه انحراف دارد. این انحراف باعث ایجاد تغییرات فصلی با دورهٔ گردشی برابر با یک سال اعتدالی یا ۳۶۵٫۲۴ روز می‌شود. تنها ماه طبیعی شناخته شده برای زمین، کرهٔ ماه است که از نزدیک به ۴٫۵۳ میلیارد سال پیش گردش خود به دور زمین را آغاز کرده‌است. ماه باعث ایجاد کشند در آب اقیانوس‌ها، پایدار شدن زاویهٔ انحراف محور زمین و کم کم آهسته تر شدن سرعت گردش زمین شده‌است. در آخرین بمباران شهابی تقریباً میان ۳٫۸ و ۴٫۱ میلیارد سال پیش، چندین سیارک و شهاب سنگ با زمین برخورد کرد و دگرگونی‌های درخور توجهی در سطح زمین ایجاد کرد.

جو زمین ترکیبی است از نیتروژن (نزدیک به هشتاد درصد)، اکسیژن (نزدیک به بیست درصد) و چندین گاز دیگر.

بلندترین نقطه بر روی خشکی‌های زمین کوه اورست نام دارد که نزدیک به ۹ کیلومتر از سطح دریا بالاتر است. ژرف‌ترین قسمت دریاها نیز در نزدیکی جزایر فیلیپین در اقیانوس آرام قرار دارد. عمق این ناحیه حدود ۱۱ کیلومتر پایین‌تر از سطح دریا است و به آن درازگودال ماریانا گفته می‌شود.

محدودهٔ دمای هوا بر روی کره زمین میان ۸۹٫۲ (قطب جنوب) درجه زیر صفر تا ۷۰٫۷ (کویر لوت، ایران) درجه بالای صفر قرار دارد. محیط استوای زمین ۴۰٬۰۷۵۱۶ کیلومتر و وزن زمین ۱۰۲۴×۵۹۷۳۵ کیلوگرم (هشتاد برابر وزن ماه) است. فاصله کره زمین تا کره ماه ۳۴۰ هزار کیلومتر می‌باشد.اصل مطلب درادامه ی مطلب


نوع مطلب : آسمان(مطالب زمین شناسی و سایر اجرام آسمانی)، 
برچسب ها : کره ی زمین، زمین، ویژگیهای کره ی زمین، جهان،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 26 فروردین 1393 :: نویسنده : دانش رستمی

زندگی نامه

ابن سینا در روستای افشانه نزدیک بخارا(در ازبكستان كنونى) متولد شد. زبان مادری اش فارسی بود. پدرش از صاحبمنصبان در حکومت سامانی بود و وی را به مدرسه بخارا فرستاد در آنجا به خوبی تحصیل کند. پدر و برادر ابن سینا مجذوب تبلیغات اسماعیلیه شده بودند، اما ابن سینا از آن دو تبعیت نکرد. وی حافظه و هوشی خارق العاده داشت . به طوری که در ۱۴ سالگی از معلمان خود پیشی گرفت.

او علم منطق را از استادش ناتیلی آموخت. او کسی را نداشت که از وی علوم طبیعی یا داروسازی را فرا بگیرد و پزشکان مشهور از دستورالعملهای او تبعیت می‌کردند. البته وی در فراگیری علم ماوراءالطبیعه ارسطو دچار مشکل شد که تنها به کمک تفسیر فارابی توانست آن را بفهمد. او امیر خراسان را از یک بیماری سخت نجات داد. امیر خراسان در ازای این کار اجازه داد که ابن سینا از کتابخانه باشکوه مخصوص شاهزادگان سامانی استفاده کند. در سن ۱۸ سالگی، ابن سینا بر تمام علومی که بعدها شناخته شدند، تسلط یافت. پیشرفتهای بعدی وی، مرهون استدلالهای شخصی وی بود.

 

اخلاق وصفات

ابن سینا از حیث نیروی جسمانی، مردی نیرومند بود و به همین خاطر از کار کردن احساس خستگی نمی‌کرد. او با داشتن این نیروی فراوان جسمی می‌توانست از پس کار وزارت فرمانروایان برآید و همیشه چه در سفر و چه در نبرد همراه آنان باشد و علاوه بر این به کار دانش و نوشتن نیز بپردازد. می‌گویند که او شبها تا دیرگاه به نوشتن کتاب و رساله می‌پرداخت و در این کار افراط می‌کرد. ابن سینا از لحاظ نیروی ذهنی و تفکر نیز بسیار نیرومند بود. اینکه او در هجده سالگی توانست تمامی دانش‌های زمان خود را فراگیرد خود نشانگر نیروی ذهنی اوست

 

ابن سینای فیلسوف

ابن سینا بسیار تابع فلسفه ارسطو بود و از این نظر به استادش فارابی شباهت دارد. مبحث منطق و نفس در آثار او در واقع همان مبحث منطق و نفس ارسطو و شارحان او نظیر اسکندر افرودیسی و ثامیسطیوس است. اما ابن سینا هرچه به اواخر عمر نزدیک می‌شد، بیشتر از ارسطو فاصله می‌گرفت و به افلاطون و فلوطین و عرفان نزدیک می‌شد. داستان‌های تمثیلی او و نیز کتاب پرحجم منطق المشرقین که اواخر عمر تحریر کرده بود، شاهد این مدعاست. متأسفانه امروزه از این کتاب تنها مقدمه‌اش در دست است. اما حتی در همین مقدمه نیز ابن سینا به انکار آثار دوران ارسطویی خویش مانند شفا و نجات می‌پردازد.

 

آثار ابن سینا

به دلیل آنکه در آن عصر، عربی زبان رایج آثار علمی بود، ابن سینا و سایر دانشمندان ایرانی که در آن روزگار می‌زیستند کتاب‌های خود را به زبان عربی نوشتند. بعدها بعضی از این آثار به زبان‌های دیگر از جمله فارسی ترجمه شد. از جمله اثر قانون در طب که توسط عبدالرحمن شرفکندی به زبان فارسی ترحمه شده‌است.

افزون بر این، ابن‌سینا در ادبیات فارسی نیز دستی قوی داشته‌است. بیش از ۲۰ اثر فارسی به او منسوب است که از میان آن‌ها، بی گمان «دانشنامه علائی» و «رگشناسی» (رساله نبض) از نوشته‌های او است. آثار فارسی ابن‌سینا، مانند سایر نثرهای علمی زمان وی، با رعایت ایجاز و اختصار کامل نوشته شده‌است.

آثار فراوانی از ابن‌سینا به جا مانده و یا به او نسبت داده شده که فهرست جامعی از آن‌ها در فهرست نسخه‌های مصنفات ابن سیناآورده شده‌است. این فهرست شامل ۱۳۱ نوشته اصیل از ابن سینا و ۱۱۱ اثر منسوب به او است.

از مصنفات اوست: کتاب المجموع در یک جلد، کتاب الحاصل و المحصول در بیست جلد، کتاب البرّ و الاثم، در دو جلد، کتاب الشفاء، در هجده جلد، کتاب القانون فی الطب، در هجده جلد، کتاب الارصاد الکلیه، در یک جلد، کتاب الانصاف، در بیست جلد، کتاب النجاه، در سه جلد، کتاب الهدایه، در یک جلد، کتاب الاشارات، در یک جلد، کتاب المختصر الاوسط، در یک جلد، کتاب العلائی، در یک جلد، کتاب القولنج، در یک جلد، کتاب لسان العرب فی اللغه، در ده جلد، کتاب الادویة القلبیه، در یک جلد، کتاب الموجز، در یک جلد، کتاب بعض الحکمة المشرقیه، در یک جلد، کتاب بیان ذوات الجهه، در یک جلد، کتاب المعاد، در یک جلد، کتاب المبدأ و المعاد، در یک جلد.

و رساله‌های او عبارتند از:رسالة القضاء و القدر، رسالة فی الآلة الرصدیه، رسالة عرض قاطیغوریاس، رسالة المنطق بالشعر، قصائد فی العظة و الحکمه، رسالة فی نعوت المواضع الجدلیه، رسالة فی اختصار اقلیدس، رسالة فی مختصر النبض به زبان فارسی، رسالة فی الحدود، رسالة فی الاجرام السماویة، کتاب الاشاره فی علم المنطق، کتاب اقسام الحکمه، کتاب النهایه، کتاب عهد کتبه لنفسه، کتاب حیّ بن یقطان، کتاب فی انّ ابعاد الجسم ذاتیة له، کتاب خطب، کتاب عیون الحکمه، کتاب فی انّه لا یجوز ان یکون شیء واحد جوهریا و عرضیا، کتاب انّ علم زید غیر علم عمرو، رسائل اخوانیه و سلطانیه و مسائل جرت بینه و بین بعض العلماء.

 

فلسفه

    شفا

    نجات

    الاشارات و التنبیهات

    حی بن یقظان

 

ریاضیات

    زاویه

    اقلیدس

    الارتماطیقی

    علم هیئت

    المجسطی

    جامع البدایع

 

طبیعی

    ابطال احکام النجوم

    الاجرام العلویة واسباب البرق والرعد

    فضا

    النبات والحیوان

 

پزشکی

    قانون

    الادویة القلبیه

    دفع المضار الکلیه عن الابدان الانسانیه

    قولنج

    سیاسة البدن وفضائل الشراب

    تشریح الاعضا

    الفصد

    الاغذیه والادویه

 

کتاب قانون یک دائرةالمعارف پزشکی است که در ان تمام مبانی اصلی طب سنتی مورد بحث قرار کرفته‌است مانند: مبانی تشریح/آناتومی/ مبانی علامت شناسی/سمیولوژی/داروشناسی وداروسازی و نسخه‌نویسی/فارماکولوژی/وغیره. کتاب قانون در سال ۱۳۶۰ توسط مرحوم شرفکندی (ماموستا هژار) از زبان عربی به زبان فارسی امروزی ترجمه شد وتوسط انتشارات سروش منتشرگردید وتاکنون چندین بار تجدید چاپ شده‌است. کتاب قانون در دانشگاه‌های اروپایی وآمریکایی تا دو قرن پیش مورد استفاده پزشکان بوده وبه اکثر زبانهای دنیا ترجمه شده‌است و بعد از انجیل بیشترین چاپ را داشته‌است. افلاطون مغز و قلب و کبد رااز اعضای حیاتی بدن انسان ذکر کرده بود و لذا این اعضارا مثلث افلاطون (تریگونوم پلاطو) می‌نامیدند. ابن سینااعلام نمود که دوام وبقای نسل انسان وابسته به دستگاه تولید مثل است ولذا جمع چهار عضو مذکور را مربع ابن سینا (کوادرانگولا اویسینا) نامیدند. وی همچنین علاقه‌مند به تاثیرات اندیشه بر جسم بود و آثاری نیز در باب روانشناسی دارد.
نوع مطلب : بیوگرافی دانشمندان، 
برچسب ها : دانشمندان، دانشمندان مسلمان، دانشمندان ایرانی، بوعلی، ابن سینا، ابوعلی سینا، زندگینامه ی ابن سینا،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 26 فروردین 1393 :: نویسنده : دانش رستمی

نسبت مساحت دریا ها باخشکی ها

همانطورکه همه ی ما میدانیم درزمان حضرت محمد هنوز قاره ها کشف نشده بودند وهمچنین میدانیم که قاره ی آمریکا صدها سال بعد از نزول قرآن کشف شد.

 

اگرباچشم تدبربه کتاب زندگی بنگریم به این آمار دست می یابیم که کلمه ی بر(بمعنی خشکی)13بار در قرآن کریم تکرارشده است وهمچنین کلمه ی البحر (بمعنی دریا) 32بار تکرار شده است که با توجه به این آمارها رابطه های زیر بدست می آید:

نسبت خشکی...29%=45÷13

نسبت دریا...71%=45÷32

(45مجموع13و32میباشد)

شما قضاوت کنید.

نوع مطلب : اعجاز قرآن کریم، 
برچسب ها : اعجازهندسی قرآن، /اعجازعلمی قرآن کریم، آیات اعجازعلمی قرآن کریم، اعجاز، قرآن کریم،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 25 فروردین 1393 :: نویسنده : دانش رستمی
ربات‌ها برای کدام مشاغل خواب دیده‌اند؟
محققان پیش‌بینی می‌کنند که در سال جاری میلادی بسیاری از مشاغل به اشغال نیروهای کار رباتیک درآمده و تا سه دهه آینده، 70 درصد مشاغل سنتی در اختیار ربات‌ها قرار خواهند گرفت.
 ربات‌های همه کاره بدون خستگی و نیاز به استراحت، تهدید جدی برای آینده شغلی انسان‌ها محسوب می‌شوند.

معلم، آشپز، آتش‌نشان، پرستار کودک، پرستار بیمارستان، دستیار جراح، تعمیرکار فضایی، باغبان، رفتگر و کارگر کارخانه از جمله مشاغلی هستند که تا چند سال آینده در اشغال ربات‌ها قرار می‌گیرند.

«بن وی» نویسنده کتاب Jobocalypse در خصوص افزایش حضور ربات‌ها در مشاغل انسانی تأکید می‌کند: تا سه دهه آینده بیش از 70 درصد مشاغل سنتی توسط ربات‌ها اشغال خواهند شد و ادامه این روند، رنسانس جدیدی را برای بشریت ایجاد خواهد کرد.

«مارتین ریس» استاد کیهان‌شناسی و اخترفیزیک دانشگاه کمبریج نیز خاطرنشان می‌کند: ربات‌ها دارای دو نقش متفاوت هستند؛‌ نخست دسترسی و فعالیت در مناطقی که انسان قادر به حضور در آنجا نیست، مانند مناطق حادثه دیده در عمق معادن یا نیروگاه‌های اتمی و دوم کمک به افراد سالمند و ناتوان جسمی برای انجام کارهای روزمره.

محققان تنها راه مهار و توقف پیشتازی ربات‌ها را محدود کردن هوشمندی و عملکرد خودکار ربات‌ها عنوان می‌کنند.

ربات مراقب کودک
به جای نشاندن کودک مقابل تلویزیون و سرگرم کردن با بازی‌های رایانه‌ای، در آینده از ربات‌های تعاملی استفاده می‌شود که علاوه بر مراقبت، با ابزار مختلف کودک را سرگرم می‌کند.

ربات تعاملی کی‌روبو (Kirobo) که در حال حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)‌ و در جمع فضانوردان حضور دارد، می‌تواند برای همصحبتی با سالمندان و کودکان مورد استفاده قرار بگیرد.

ربات نوازنده
یک گروه موسیقی متشکل از ربات‌های نوازنده می‌توانند آهنگ‌های مورد نظر شما را در هر زمان اجرا کنند؛ گروه موسیقی Hubos نمونه‌ای از یک گروه موسیقی رباتیک است که از ابزار موسیقی واقعی استفاده می کنند.

ربات کشاورز
حضور ربات‌ها در بخش کشاورزی و دامپروری بیش از سایر بخش‌ها بوده است؛ ربات چوپان، ربات شیردوش و ربات برداشت محصول نمونه‌هایی از ربات کشاورز هستند که در عین کاهش هزینه‌ها، تهدید جدی برای اشتغال کارگران مزارع و دامپروری‌ها محسوب می‌شوند.

خودروهای خودران
صدها هزار نفر در بخش حمل‌ونقل فعال هستند که با حضور ربات‌ها، امنیت شغلی آنها با تهدید جدی مواجه می شود؛ خودروی خودران گوگل، خودروی بدون راننده ولوو و بی‌ام‌و نمونه‌هایی از خودروی خودران هستند که تا چند سال آینده وارد جاده‌ها شده و صدها راننده را بیکار خواهند کرد.

کارگران رباتیک کارخانه
بسیاری از بخش‌های مونتاژ و تولید خودرو در کارخانه‌های خودروسازی توسط ربات‌ها اداره می‌شوند؛‌ با توسعه ربات شبه‌انسانی پیش‌بینی می‌شود که طی چند دهه آینده هزاران کارگر شاغل در کارخانه‌ها از کار بیکار شوند.

ربات جراح و پرستار
با توسعه فناوری رباتیک، پای ربات‌ها به بیمارستان و حتی اتاق جراحی نیز باز شده است؛ ربات داوینچی (Da Vinci) نمونه‌ای از یک ربات جراح محسوب می شود که تحت نظارت یک جراح انسان اقدام به عمل جراحی ‌می‌کند.

ربات Avi دانشگاه فناوری آیندهوون نیز برای فعالیت در بیمارستان و تأمین نیازهای بیماران طراحی شده است.

ربات معلم
استفاده از معلم رباتیک برای کمک به دانش‌آموزان بیمار در زمان غیبت از کلاس درس و توسعه کلاس‌های درس تعاملی، نسل جدید آموزش مجازی محسوب می‌شود.

گوگل سیستم آموزشی جدیدی به نام Helpouts را توسعه داده است که از چت تصویری و ویدئو کنفرانس برای افزایش مهارت یادگیری استفاده می‌کند.

ربات پستچی
در آینده نزدیک از پهپادها برای رساندن مرسوله‌های پستی به درب منازل استفاده خواهد شد؛ نمونه‌ای از سیستم پستچی رباتیک توسط شرکت آمازون مورد آزمایش قرار گرفته است که سفارش‌ مشتریان را 30 دقیقه بعد توسط یک پهپاد کوچک درب منزل تحویل می‌دهد.

سربازان رباتیک
شاید خطرناک‌ترین بخش حضور ربات‌ها، شرکت در میادن جنگ است؛ اگرچه سربازان رباتیک به کاهش قابل توجه شمار مجروحان و کشته‌شدگان کمک می‌کنند، اما تبدیل کردن این ربات‌های شبه انسانی به ماشین‌های خودکار مجهز به سلاحهای مختلف می‌تواند تهدید جدی برای امنیت جوامع بشری باشد.

سرباز رباتیک آژانس تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) نمونه پیشرفته‌ای از یک ربات جنگجو محسوب می‌شود.
نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
برچسب ها : روبات ها، روبات ها جانشینان آدمی، کارکردهای روبات ها، روبات،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :