تبلیغات
دنــــــــــیای دانـــــــــش - مطالب دی 1393
 
دنــــــــــیای دانـــــــــش
فـــــــــراتــــــر از یک وبـــــــــــلـــاگ
درباره وبلاگ


این یک وبلاگ نیست
...
...
...
فراتر از یک وبلاگ است!!

مدیر وبلاگ : دانش رستمی
مطالب اخیر
نویسندگان

شق القمر

 حسب اخباری که از ناسا انتشار یافته ، تصاویری از ماه وجود دارد که حاکی از وجود یک رشته صخره های تغییر شکل یافته در سطح ماه می باشد که تا عمق آن امتداد یافته و از نیمه دیگر آن برآمده و این دلیلی بر شکافته شدن ماه و پیوند دوباره آن در دورانی از حیات آن می باشد.

در روایات اسلامی آمده که کفار مکه از پیامبر اسلام (ص) تقاضا کردند برای صدق دعوی خود ماه را به دو نیم بشکافد و به او قول دادند که اگر چنین نماید به دین اسلام و صدق گفتار او ایمان خواهند آورد... آن شب آسمان صاف و ماه به صورت کامل ( بدر) بود، پیامبر (ص) از خداوند خواست تا آنچه را که کفار مکه از او خواسته اند به آنها نشان بدهد تا ایمان بیاورند ...خداوند دعای پیامبرش را اجابت کرد ...و سپس ماه به دو نیم شکافته شد نیمی در کوه صفا و نیم دیگر در کوه قیقعان در مقابل آن قرار گرفت.

کفار مکه که در حال مشاهده این واقعه بودند گفتند که محمد (ص) ما را سحر کرده است، سپس گفتند ، اگر او ما را سحر کرده باشد نمی تواند همه مردم را سحر کند، ابوجهل گفت صبر کنید تا یکی از اهل بادیه بیاید و از او سئوال کنیم که آیا انشقاق ماه را دیده است یا نه، اگر تایید کرد ایمان می آوریم و اگر نه معلوم می شود که محمد (ص) چشمان مارا سحر کرده است.

بالاخره یکی از اهالی بادیه به مکه آمد و این خبر را تصدیق کرد و آنگاه ابو جهل و مشرکان گفتند " این سحر مستمر است" و آنگاه این آیات مبارک نازل شد... "اقتربت الساعة وانشق القمر ..." باری این موضوع پایان یافت و مشرکان ایمان نیاوردند.

در یکی از نشستهای دکتر زغلول النجار در یکی از دانشگاههای انگلیس، وی در خصوص معجزه شق القمر در صدر اسلام به دست پیامبر (ص) به عنوان یکی از معجزات پیامبر (ص) که توط ناسا به اثبات رسیده است صحبت می کرد. در این میان یکی از حاضران که به اسلام خیلی توجه و اهتمام داشت به نام "داوود موسی بیتکوک " که در حال حاضر نیز رئیس حزب اسلامی بریتانیا است ماجرای مسلمان شدن خود را اینگونه نقل کرد:

هنگامی که می خواستم در مورد اسلام تحقیق کنم یکی از دوستانم ترجمه ای از قران کریم به زبان انگلیسی را به من هدیه کرد و من نیز بطور اتفاقی آن را باز کردم و اتفاقا سوره قمر آمد. سپس شروع به خواندن کردم ....و ماه شکافته شد...

 

وقتی به این جمله رسیدم از خود پرسیدم آیا واقعا ماه شکافته شده است؟؟! سپس با ناباوری کتاب را بسته و به کناری گذاشتم و از تحقیق در باره اسلام هم منصرف شدم.

و دیگر سراغ آن کتاب هم نرفتم. روزی در مقابل تلویزیون نشسته بودم و طبق معمول شبکه بی بی سی را مشاهده می کردم ، برنامه ای بود که در آن مجری با سه نفر از دانشمندان ناسا متخصص در علوم فضایی مصاحبه داشت. موضوع برنامه جنگ ستارگان و صرف میلیاردها دلار در این راه و اعتراض به این موضوع بود. مجری با بیان اینکه صدها میلیون نفر در سراسر جهان از گرسنگی رنج می برند دانشمندان را مورد انتقاد قرار داده بود و آنان هم با بیان مفید بودن این تحقیقات در مجالات کشاورزی و صنعت و غیره از این طرحها دفاع می کردند...

مجری سپس سئوال دیگری را طرح می کند بااین مضمون که "شما در یکی از سفرهای خود به ماه حوالی 100 میلیارد دولار هزینه کردید و تنها خواسته اید که پرچم آمریکا را بر روی ماه نصب کنید...

آیا این عاقلانه است"؟؟! در جواب این گوینده دانشمند آمریکایی لب به سخن گشوده و می گوید که در آن سفر ، هدف ما مطالعه ترکیب داخلی ماه بوده که بدانیم چه تشابهاتی با زمین دارد و در این زمینه به موضوع عجیبی برخورد کردیم که عبارت بود از یک کمر بندی از سنگها و صخره های تغییر شکل یافته که سطح کره ماه را به طرف عمق و به طرف سطح دیگر آن پوشانده بود و هنگامی که این اطلاعات را به زمین شناسان منتقل کردیم مایه شگفتی آنان شده و گفتند چنین چیزی امکان ندارد مگر آنکه ماه در مرحله ای از حیات خود به دو نیم تقسیم شده و سپس دوباره جمع شده باشد و به شکل اول بازگشته باشد.

و این نوار از صخره های تغییر شکل یافته نتیجه برخورد دو نیمه ماه در لحظه جمع شدن و به هم پیوستن دو نیمه آن می باشد.

"داوود موسی بیتکوک " سپس می گوید: با شنیدن این مطلب از جای خود پریدم و گفتم این معجزه ای است که در 1400 سال قبل به دست پیامبر اسلام در قلب صحرا اتفاق افتاده و از عجایب روزگار این است که آمریکایی ها باید میلیاردها دلار خرج کنند تا آن را برای مسلمانان اثبات نمایند! بی شک این دین حق و حقیقت است...

به این ترتیب سوره قمر سبب اسلام آوردن این شخص شد ، پس از آنکه عاملی برای دوری او از اسلام شده بود و این خود از دیگر معجزات اسلام است.
نوع مطلب : اعجاز قرآن کریم، 
برچسب ها : اعجاز قران کریم، شکافتگی ماه، سوره ی قمر،
لینک های مرتبط :

دکتر علیرضا موحدی متخصص گوش و حلق بین گفت: پرده گوش قسمتی از ساختار شنوایی انسان است که گوش خارجی را از گوش میانی جدا می‌کند.

موحدی درباره علل پاره شدن پرده‌گوش بیان کرد: پرده گوش می‌تواند بر اثر ضربه مثل سیلی خوردن، انفجارات، دستکاری، عفونت ضربات محکم به گوش پاره شود.

وی ادامه داد: پرده گوش در اثر عوامل مختلفی پاره می‌شود زمانی که استخوانچه سالم باشد ۱۰- ۲۰ درصد کاهش شنوایی داریم ولی پارگی پرده گوش و اختلالات استخوانچه باعث کاهش ۳۰- ۳۵ درصدی شنوایی می‌شود.

این متخصص گوش و حلق و بینی کاهش شنوایی و وزوز گوش و خروج ترشح از گوش را علل این بیماری نام برد.

وی اظهار داشت: جرم گوش خاصیت حفاظتی و حمایتی برای گوش دارد خاصیت اسیدی جرم گوش مانع رشد میکروب و ورود حشرات می‌شود.

دکتر موحدی در پایان بیان کرد: پارگی گوش معمولا حدود ۶ هفته تا ۶ ماه اگر عفونت نکند ترمیم می‌شود ولی اگر بعد از ۶ ماه ترمیم نشود نیاز به عمل جراحی دارد.

 

منبع:کانون فرهنگی آموزش


نوع مطلب : بهداشت و سلامت، 
برچسب ها : پرده ی گوش، عفونت های گوش،
لینک های مرتبط :حسین کرمانپور، متخصص مغز و اعصاب  با اشاره به راه‌های پیشگیری از آلزایمر گفت: نمی توان از بروز آلزایمر مانند برخی از بیماری‌ها پیشگیری کرد، چون اتفاقاتی در داخل مغز سبب بروز این بیماری در فرد می‌شود.

وی افزود: کسانیکه سابقه بیماری آلزایمر در خانواده آن‌ها وجود دارد با مطالعه بیشتر می‌توانند احتمال بیماری خود به این بیماری را کاهش دهند، همچنین استفاده از محصولات ارگانیک در این مسئله تأثیر می‌گذارد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به راههای دیگر پیشگیری از آلزایمر اظهار داشت: همچنین افرادیکه احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری آلزایمر به دلیل وراثت وجود دارد با حضور کمتر در آلودگی هوا امکان ابتلای خود به این بیماری را کمتر کنند. همچنین زندگی اینگونه افراد در مناطقی که اکسیژن بیشتری دارد، ابتلا به این بیماری کاهش می‌یابد.

 

منبع:kanoon.ir


نوع مطلب : بهداشت و سلامت، 
برچسب ها : محصولات ارگانیک و فواید آنها، آلزایمر،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 10 دی 1393 :: نویسنده : دانش رستمی

چین که یکی از قوی‌ترین سیستم‌‌های فیلترینگ اینترنت دنیا را در اختیار دارد به تازگی دسترسی به جیمیل(Gmail) را برای ۱.۳ میلیارد شهروند خود بسته است.

دسترسی به بسیاری از سرویس‌های گوگل از جمله جیمیل در چین محدود شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید موتور جستجوی گوگل و سرویس یوتیوب نیز در این کشور پهناور محدود است و آن‌ها از سرویس‌های جایگزین بومی خود برای جستجو و اشتراک‌گذاری ویدیو استفاده می‌کنند. با این حال این اولین بار است که جیمیل در چین فیلتر می‌شود.

منابع مختلفی از چین این موضوع را تایید کرده‌اند و برخی گفته‌اند که دسترسی به سرویس نقشه‌ی گوگل نیز برای آن‌ها محدود شده‌ است.

اوایل امسال، دولت چین نسبت به فیلتر شبکه‌ی اجتماعی اینستگرام اقدام کرد تا از این طریق مانع پخش تصاویرِ مخالفِ سیاست‌های دولت شود.

در طول سال‌های اخیر حتی سرویس آفیس مایکروسافت هم چندین بار در چین فیلتر و دسترسی به آن محدود شد و بسیاری از کاربران سرویس‌های آفیس مایکروسافت که اسناد مهمی را در این سرویس قرار داده‌ بودند با مشکلات جدی روبرو شدند.

از آنجایی که محدودیت دسترسی به سرویس جیمیل بدون اعلام قبلی انجام شده، بسیاری از کاربران چینی این سرویس، امکان دسترسی به نامه‌های مهم خود را ندارند و از این بابت ابراز نگرانی می‌کنند.

 

منبع:کنجکاو


نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
برچسب ها : فناوری چین، چین، Gmail،
لینک های مرتبط :


ساخت نمایشگر منحنی رایانه

مهندسان شرکت سامسونگ در جدیدترین تلاش خود، نوعی صفحه نمایشگر رایانه‌ای منحنی و 34 اینچی ارائه داده‌اند.

سامسونگ در حالی این سامانه را معرفی کرده که استفاده از نمایشگرهای منحنی در صفحات رایانه‌ای امری معمول نیست.

سیستم جدید، صفحه‌ای با تفکیک‌پذیری 3440*1440 پیکسل دارد و علاوه بر انحنا و عریض‌ بودنش، دارای ویژگی تصویر در تصویر و تصویر در کنار تصویر است. هر دوی این مشخصه‌ها به کاربر امکان استفاده از ابزارهای چندگانه بر روی نمایشگر را به طور همزمان می‌دهد.

این نمایشگر دارای زاویه دید 178 درجه از طرفین و همچنین از سمت بالا به پایین است که به کاربران امکان می‌دهد از هر نقطه‌ای که به صفحه نگاه کنند، میدان دید واضحی داشته باشند. مهندسان همچنین بلندگوهای هفت‌واتی را در درون این نمایشگر کار گذاشته‌اند که صدای لازم را ارائه می‌دهد.

وجود سه پورت شارژ یواس‌بی 3.0 نیز امکان شارژ تبلت‌ها و تلفن‌ها را هنگام استفاده از این نمایشگر می‌دهد.

سامسونگ هنوز بهای این سامانه را اعلام نکرده و هیچ نوعی اطلاعاتی درباره تاریخ عرضه آن ارائه نداده است.

منبع:

kanoon.ir


   2 تصویر از نمایشگر سه بعدی سامسونگ در گالری عکس دانش

              اینجا کلیک کنید

نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
برچسب ها : شرکت سامسونگ، نمایشگر منحنی، فناوری نو،
لینک های مرتبط :


دکتر اسپندار متخصص ارتوپد گفت: گودی کمر از جمله بیماری‌های مربوط به ستون فقرات بوده که ضعف عضلات قسمت جلویی ستون فقرات و عضلات شکم از شایع‌ترین علل این بیماری است همچنین از دیگر علل گودی کمر می‌توان به افزایش قوز در ناحیه سینه و اختلالات  ستون فقرات اشاره کرد.

وی همچنین افزود: اگر علت این بیماری به درستی تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان است به طور شایع اگر زنان باردار عضلات شکم‌شان که ضعیف شده است را  تقویت نکنند دچار گودی کمر خواهند شد افراد در سن بلوغ که سرعت رشد سریع است و یا افراد میانسال به علت پوکی استخوان بیشتر در معرض این بیماری هستند.

دکتر اسپندار خاطر نشان کرد: اگر کوله پشتی سنگین بوده و درست استفاده نشود ستون فقرات در ناحیه سینه‌ای بیرون زده و قوس کمر را به شدت افزایش می‌دهد تغییر شکل ظاهری، درد و محدودیت‌ حرکتی از علائم این بیماری به شمار می‌روند.

 وی در پایان توصیه داشت: شنا در آب در بهبود این بیماری بسیار موثر است.


نوع مطلب : بهداشت و سلامت، 
برچسب ها : کمردرد در کودکان، کوله پشتی و مضرات آن،
لینک های مرتبط :


نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مبتلایان به ایدز در مقایسه با افرادی که آلوده به این ویروس نیستند، بیشتر دچار مشکلات شنوایی می‌شوند.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «پیتر توره» از دانشگاه سن‌دیگو و یکی از متخصصان این مطالعه به همراه یک تیم تخصصی به ارزیابی قدرت شنوایی 262 مرد با متوسط سن 57 سال و 134 زن با میانگین سنی 48 سال پرداختند. در میان این افراد 117 مرد و 105 زن تست مثبت HIV داشتند.

در حالیکه رابطه علت معلولی بیماری ایدز با مشکلات شنوایی تایید نشده، متخصصان مشاهده کردند مبتلایان به این بیماری ‌قدرت شنوایی ضعیف‌تری نسبت به دیگر افراد داشتند. همچنین متخصصان با وجود در نظر گرفتن فاکتور‌های دیگر همچون میزان استفاده از داروهای ضدویروسی و از بین برنده HIV، نتیجه مشابهی را مشاهده کردند.

متخصصان این مطالعه معتقدند این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد افراد مبتلا به HIV مثبت حتی با کنترل فاکتورهای تاثیرگذار روی قدرت شنوایی بیشتر با مشکلات شنوایی روبرو هستند.

دکتر «اریک اسموها» یکی دیگر از متخصصان این مطالعه گفت: HIV می‌تواند تاثیر مستقلی روی گوش داخلی داشته باشد. همچنین نتایج بدست آمده در نوع خود قابل توجه است و لازم است بررسی‌های بیشتر روی آن انجام شود.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، به گفته دکتر اسموها در بسیاری از افراد بزرگسال مبتلا به اختلالات شنوایی یا ناشنوا نمی‌توان دلیل قابل شناسایی پیدا کرد و این یافته ممکن است در تشخیص نقش ویروس‌ها و دیگر فاکتورهای خطرزا در بروز این مشکل موثر باشد.


Kanoon.ir


نوع مطلب : بهداشت و سلامت، 
برچسب ها : HIV، ایدز، تاثیر ایدز بر شنوایی،
لینک های مرتبط :۳۷۲سال پیش در چنین روزهایی یعنی اواخر دسامبر سال ۱۶۴۲ اسحاق نیوتن (سِر ایزاک نیوتن)، فیزیکدان، ریاضیدان و فیلسوف بزرگ انگلیسی متولد شد. سر اسحاق نیوتن بدون شک جزو بزرگترین و تاثیرگذارترین دانشمندان تمام تاریخ بشریت است که می‌توان از وی به عنوان یکی از مهمترین معماران انقلاب علمی بشر یاد کرد.

اسحاق نیوتن ۳ ماه بعد از مرگ پدرش به دنیا آمد؛ وی کودکی زودرس بود و در آغاز تولد مشکلات بسیاری داشت و پزشکان تصور می‌کردند که شاید نتواند به حیات ادامه دهد. نیوتن در کودکی هم ضعیف و بیمار بود؛ مادرش زمانی که اسحاق ۳ سال داشت با فرد دیگری ازدواج کرد و اسحاق را نزد مادربزرگش فرستاد.

اسحاق هیچوقت رابطه خوبی با ناپدری‌اش نداشت و همین موضوع باعث فاصله گرفتن وی از مادرش شده بود. نیوتن از ۱۲ تا ۱۷ سالگی در مدرسه پادشاهی گرنتام مشغول به یادگرفتن زبان لاتین شد. در اکتبر سال ۱۶۵۹ تحصیل را رهاکرد و به پیش مادرش رفت تا در راه اندازی یک مزرعه به او کمک کند، ولی در واقعیت نیوتن از کار کشاورزی متنفر بود. در این بین مدیر مدرسه پادشاهی گرنتام تلاش کرد تا مادر نیوتن را متقاعد کند تا اجازه دهد نیوتن به مدرسه باز گردد و تحصیل را به پایان برساند؛ او سرانجام موفق به این کار شد. نیوتن در بازگشت به مدرسه توانست به عنوان شاگرد ممتاز خود را مطرح کند. او در کنار تبدیل شدن به شاگرد ممتاز با ساخت ساعت‌های خورشیدی و ارایه طرح‌های مختلف از آسیاب‌های بادی خود را متمایز از سایر دانش آموزان کرد و علاوه بر آن، نبوغ بی‌نظیر خود را در ریاضیات و فیزیک به رخ همگان کشیده بود.

اسحاق نیوتن در سال ۱۶۶۱ وارد کالج ترینیتی در کمبریج شد. در آغاز تحصیل نیوتن با مشکل مالی روبر بود و برای تامین مخارج تحصیل مجبور بود تا لباس‌های کثیف دانشجویان و کارمندان دانشگاه را جمع آوری کند یا به نظافت آشپزخانه و اتاق دانشجویان بپردازد. تا اینکه در سال ۱۶۶۴ موفق شد بورسیه تحصیلی بگیرد. در آن دوران پایه‌ی مطالبی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شد بر اساس نظریات و فلسفه ارسطو بود، اما نیوتن زیاد اعتقادی به آنها نداشت و شروع به مطالعه نظریات سایر فلاسفه و دانشمندان نوگرایی چون دکارت، گالیله و توماس استریت کرد و در همین دوران بود که با نظریات علمی کپلر آشنا شد که تاثیر بسیار زیادی بر وی گذاشت. در سال ۱۶۶۵ نیوتن در خصوص بسط های دو جمله‌ای تحقیقات بسیار کرد و با گسترش این موضوع در ریاضیات زمینه را برای آنچه امروزه حسابان شناخته می‌شود فراهم کرد. حسابان یا حساب دیفرانسیل و انتگرال یکی از شاخه‌های اصلی علم ریاضیات است که با پیشرفت جبر و هندسه بوجود آمده است. در خصوص این علم می‌توان ادعا کرد که نیوتن و گوتفرید لایبنیتس فیلسوف و ریاضیدان بزرگ آلمانی هر دو معمار و طراح این علم بوده‌اند که البته امروزه علامت‌های تعریف شده توسط لایبنیتس مورد استفاده قرار می‌گیرد. لایبنیتس از سال ۱۶۸۴ شروع به انتشار مقالات و دستاوردهایش در خصوص حسابان کرد، اما نیوتن دستاوردهایش را تا سال ۱۶۹۳ منتشر نکرده بود. از دیگر دستاوردهای علمی نیوتن می‌توان به قانون گرانش و نظریه‌های نیوتن در نور اشاره کرد که اصول اولیه آنها را در همان جوانی و در سال ۱۶۶۷ ارایه کرد و در سال‌های بعد به تکمیل آنها پرداخت. نیوتن بعد از ارایه نظریات اولیه در خصوص قانون گرانش تا سال ۱۶۸۴ به تحقیقاتش در این خصوص ادامه داد و بر اساس نتایج همین تحقیقات کتاب معروف خود یعنی «اصول ریاضی فلسفه طبیعی» را منتشر کرد. این کتاب تاثیر بسیاری در علم فیزیک ایجاد کرد و به اعتقاد بسیاری مهمترین کتاب علمی تاریخ است.

یوهانس کپلر ستاره‌شناس آلمانی در سال ۱۶۰۹ نظریه‌ی انقلابی خود درباره‌ی حرکت سیارات را ارائه کرد. در آن زمان هنوز دانشمندان به دستاوردهای علمی کپرنیک اعتقاد نداشتند و اکثر مردم بر این باور بودند که زمین مرکز جهان است و سیارات بدور آن می‌چرخند. یوهانس کپلر با استفاده از نتایج رصدهای استادش تیکو براهه و مشاهدات خود برپایه دستاوردهای علمی کپرنیک توانست ثابت کند که سیارات نه به دور زمین بلکه به دور خورشید می‌چرخند و مدار آنها نیز بر خلاف تصور رایج دایره‌ای نیست بلکه بیضوی است. آنچه کپلر نتوانسته بود توضیحی برای آن پیدا کند دلیل بیضی بودن مدار سیارات و علل گردش آنها بود که نیوتن در کتاب اصول ریاضی و فلسفه طبیعی به پاسخ این سوالات پرداخت. نیوتن ثابت کرد که نیروی گرانش میان اجسام آسمان برابر است با عکس مجذور فاصله میان آن دو جسم. نیوتن با تحلیل ریاضی نشان داد که قانون عکس مربع ناگذیر مسیر حرکت سیاره‌ها را بیضی شکل می‌کند. همین دستاوردهای علمی نیوتن بود که وی را به سمت کشف قانون عمومی گرانش سوق داد که به موجب آن هر جسمی در عالم به هر جسم دیگری نیروی کششی وارد می‌کند و مقدار ان همانطور که اشاره شد عکس مجذور فاصله میان آن دو جسم است. در کتاب اصول ریاضی فلسفه طبیعی نیوتن در بخشی به تشریح قوانین حرکتی قانون اول نیوتن، قانون دوم نیوتن و قانون سوم نیوتن پرداخت که بنیان فیزیک مکانیک کلاسیک را شکل داد.

نیوتن در اواخر عمر درباره خصوصیات و شکست نور تحقیق می‌کرد که پایه آن علاقه شخصی وی به منشورها بود که سال‌ها قبل با آن‌ها آشنا شده بود و دریافته بود که نور سفید اگر از یک منشور عبور کند به طیفی از رنگ‌ها تجزیه می‌شود. همچنین به‌وسیله‌ی قرار دادن منشور مشابه دیگری در مسیر نور تجزیه شده به صورت وارونه، می‌توان رنگ‌های طیف را باز ترکیب کرد و نور سفید به دست ‌آورد.

سر اسحاق نیوتن در تاریخ ۲۰ مارچ سال ۱۷۲۶ و در ۸۴ سالگی دیده از جهان فروبست.

نوع مطلب : بیوگرافی دانشمندان، 
برچسب ها : اسحاق نیوتن، دانشمندان،
لینک های مرتبط :سال ۲۰۱۴ میلادی نیز رو به پایان است و در سال میلادی جدید می‌توانیم انتظار داشته باشیم در حوزه تکنولوژی به ویژه تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند شاهد محصولات جدید و پیشرفته برندهای مختلف باشیم.

در سال جاری میلادی شاهد برگزاری رویدادهای مختلفی بودیم که برخی کاملا موفق بودند و البته برخی نیز روزهای خوبی نداشتند. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین رویدادهای حوزه تکنولوژی و به ویژه گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند در سال ۲۰۱۴ خواهیم پرداخت.

 

نوکیایی که فروخته شد اما هنوز هست!

پس از مدت‌ها که حرف و حدیث‌های فراوانی در خصوص خرید نوکیا توسط مایکروسافت منتشر می‌شد، بالاخره این قرارداد در سال ۲۰۱۴ رسما امضا شد. البته این قرارداد به معنای پایان عمر این شرکت فنلاندی نبوده و تنها از عرضه گوشی‌های هوشمند توسط نوکیا تا سال ۲۰۱۶ جلوگیری شده است. این درحالیستکه این شرکت میان‌برهایی برای عرضه گوشی‌ و حتی تبلت اندرویدی نوکیا ان۱ در ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی یافته است.

همچنان باید منتظر ماند و مشاهده کرد که مایکروسافت چه برنامه‌هایی برای آینده شرکت در تملک خود، نوکیا دارد. در حال حاضر چندیدن گوشی هوشمند سطح پایین و البته متوسط برای عرضه به بازار در نظر گرفته شده است اما همچنان باید منتظر پرچمداران قدرتمند ویندوزفونی باشیم، عملی که مطمئنا علاقه کاربران به این پلتفرم مایکروسافت را افزایش خواهد داد.

در سال ۲۰۱۶ به نظر می‌رسد شاهد معرفی یک گوشی اندرویدی تمام‌عیار توسط نوکیا باشیم، گوشی که مدت‌هاست آرزوی طرفداران نوکیا شده است. زمان، همه چیز را ثابت خواهد کرد اما نباید فراموش کرد که سال ۲۰۱۴ یکی از مهم‌ترین سال‌های حیات این برند فنلاندی بوده است.

 

خرید موتورولا، این‌بار توسط لنوو!

در اوایل سال ۲۰۱۴ همگان شاهد ابراز علاقه لنوو برای خرید موتورولا بودند. این غول چینی که پنجمین شرکت از نظر میزان فروش دستگاه‌های هوشمند در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۴ میلادی می‌باشد موتورولا را از شرکت گوگل خریداری نمود.

در حدود یک‌ماه پیش این قرارداد رسمی شد و موتورولا به همراه ۳۵۰۰ کارمند آن در سرتاسر دنیا حالا زیرنظر لنوو قراردارند. نکته مهم اینکه لنوو اعلام نموده برند موتورولا را بدون تغییر نام آن حفظ خواهد کرد. با این قرارداد می‌توان انتظار داشت دستگاه‌های هوشمندی نظیر دروید توربو همچنان تحت عنوان برند دوست‌داشتنی موتورولا به بازار عرضه شوند.

شرکت گوگل نیز اکثر ۲۴۰۰۰ حق‌ثبت اختراع موتورولا را به همراه قسمتی از موتورولا که پروژه Ara را مدیریت می‌کرد حفظ کرد تا نهایتا در سال ۲۰۱۵ شاهد محصول عرضه شده برپایه این پروژه باشیم.

 

سامسونگ بالاخره پایین آمد!

در سال ۲۰۱۴ میلادی، شاهد وضعیت قرمز در میزان فروش دستگاه‌های هوشمند شرکت سامسونگ بودیم. این مسئله مدت‌ها بود که برای سامسونگ به وقوع نپیوسته بود. شرکت سامسونگ بارها و بارها دست به انتشار گزارشات مالی خود زد که در همه آن‌ها این مسئله مشهود بود که این شرکت کم‌کم و البته با شیب کم در حال لغزش از مکان مطمئن خود در صدر شرکت‌های فروشنده دستگاه‌های اندرویدی است.

یکی از دلایل افت شرکت سامسونگ را می توان ظهور شرکت‌های ناشناخته دیگر مانند شیائومی دانست. در برخی کشورها همانند چین و هند، رقبای بومی مانند شرکت یادشده حتی توانسته‌اند این شرکت را کنار بزنند و به صدر پرفروش‌ها برسند.

 

آیفون ۶ پلاس، رویای گوشی بزرگ طرفداران اپل!

کاربران و طرفداران دستگاه‌های هوشمند اپل همواره از انتظار خود جهت مشاهده دستگاه‌های هوشمند این شرکت در ابعادی بزرگ‌تر سخن می‌گفتند تا اینکه نهایتا در سال ۲۰۱۴ شاهد معرفی آیفون ۶ پلاس این شرکت با صفحه‌نمایش ۵.۵ اینچی بودیم.

پیش از این، دستگاه‌های هوشمند با صفحه‌نمایش بزرگ، یکی از نقاط قوت سیستم‌عامل اندروید به حساب می‌آمدند اما بالاخره شاهد عرضه بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین آیفون تولیدی هستیم که البته اکنون رقبای زیادی را در کنار خود می‌بیند.

 

 

 

چینی هایی که بازار گوشی را نیز قبضه کردند!

هیچ شکی نیست که کشور چین بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را تشکیل داده و همین موضوع باعث می‌شود در خصوص پیشرفت شرکت‌های این کشور در حوزه تولید گوشی‌های هوشمند نیز هیچ تردیدی نداشته باشیم.

برخی از این شرکت‌ها، تعداد بالایی از دستگاه‌های خود را در داخل و حتی خارج از کشور به فروش می‌رسانند اما در سال ۲۰۱۴ شاهد حضور بازیگران جدید و البته قدرتمند همانند Xiaomi,Oppo,Lenovo,Huawei در این بازار بودیم.

این حضور قدرتمند باعث شد میزان فروش برندهای معتبر و مطرحی مانند سامسونگ کاهش پیداکرده و این شرکت‌ها زنگ خطری را احساس کنند. یکی از دلایل فروش بالای این شرکت‌ها را می‌توان قیمت پایین محصولات تولیدی در مقایسه با کارایی این دستگاه‌ها دانست. به نظر می‌رسد این روند در سال ۲۰۱۵ نیز همچنان ادامه داشته باشد.

 

وان‌پلاس، گوشی قدرتمند، قربانی سیاست ضعیف توزیع!

کمتر کسی است که در خصوص قابلیت‌های پیشرفته وان‌پلاس وان در ازای قیمت آن شک داشته باشد اما اگر بررسی در خصوص تفاوت تعداد نفراتی که قصد داشتند این گوشی را خریداری کنند و افرادی که نهایتا این گوشی را خریداری کردند داشته باشیم متوجه خواهیم شد که این شرکت ضعف فاحشی در سیاست توزیع این محصول در بازار داشته است.

 

سلفی بالاخره به موبایل هم رسید!

“سلفی” لغتی است که در سال ۲۰۱۳ بر سر زبان‌ها افتاد اما شرکت‌های تولید‌کننده گوشی‌های هوشمند کمی دیر به این جمع پیوستند و البته در سال ۲۰۱۴ به جهت جبران مافات، دستگاه‌های زیادی با قابلیت‌های ویژه مخصوص گرفتن عکس‌های سلفی به بازار عرضه کردند.

دستگاه‌هایی مانند سونی اکسپریا C3 و اچ‌تی‌سی دیزایر EYE در میان دیگران توانستند بهتر خودنمایی کنند.

 

ساعت‌های هوشمندی که آمده‌اند تا بمانند!

ساعت‌های هوشمندی که بتوانند به راحتی با گوشی‌های هوشمند شما در ارتباط باشند مدت‌هاست که به بحث محافل خبری حوزه تکنولوژی مبدل شده‌اند اما در سال ۲۰۱۴ شاهد حضور منظم‌تر این محصولات در بازار بودیم.

یکی از دلایل این امر را می‌توان سیاست‌های گوگل جهت بهبود پلتفرم ویژه ساعت‌های هوشمند دانست. تا پیش از این شرکت‌های تولیدکننده این ساعت‌ها از سیستم‌عامل‌های مختلفی استفاده می کردند اما اکنون Android Wear خیال این شرکت‌ها را از بابت وجود سیستم‌عاملی قابل قبول و مورد اطمینان راحت کرده است و این امکان را می‌دهد تا این شرکت‌ها ذهن خود را بیشتر بر روی تولیدات و مشخصه‌های سخت‌افزاری متمرکز کنند.

برخی محصولات محبوب این حوزه، موتو۳۶۰ موتورولا، جی‌واچ ال‌جی، جی‌واچ آر ال‌جی، Gear Live و Gear S سامسونگ و زن‌واچ ایسوس بودند. شرکت اپل نیز در اقدامی محصول خود با نام اپل واچ را معرفی نمود که البته این محصول قرار است در سال ۲۰۱۵ روانه بازار شود. با عرضه این محصول اپل، مطمئنا شاهد رقابت تنگاتنگ شرکت‌های تولید‌کننده ساعت‌های هوشمند خواهیم بود.

 

نکسوسی که دیگر ارزان نیست!

وقتی نکسوس ۵ گوگل با قیمت خوب جهانی ۳۵۰ دلار معرفی شد، دیگر دستگاه‌های هوشمند این حوزه را به چالش کشید. سال‌هاست که از نکسوس‌های تولیدی با عنوان گوشی‌های ارزان‌قیمت بازار یاد می‌شود.

این رویه با معرفی نکسوس ۶ تولیدی موتورولا با قیمت ۶۴۹ تغییر کرده و به نظر می‌رسد باید منتظر اظهارنظر گوگل در خصوص استثنا بودن این محصول و یا تبدیل شدن رویه بالابودن قیمت به سیاست جدید این شرکت باشیم.

 

سامسونگ بالاخره پلاستیک را کنار گذاشت!

مدت‌ها بود که دستگاه‌های تولیدی سامسونگ به علت استفاده از پلاستیک در بدنه آن‌ها مورد انتقاد کاربران و خریداران محصولات هوشمند این شرکت قرار می‌گرفتند اما اکنون دستگاه‌های اندرویدی و حتی پرچمداران این شرکت رنگ فلز را به خود می‌بینند.

با توجه به استفاده اکثر شرکت‌های رقیب از فلز، سامسونگ نیز چاره‌ای نداشت تا نهایتا در سال ۲۰۱۴ دستگاه‌هایی مانند گلکسی آلفا، گلکسی نوت ۴، Galaxy Note Edge و اخیرا نیز گلکسی آلفا۵ و آلفا۳ را با ترکیب ساخت متفاوت روانه بازار کند.

 

سوارشدن دستگاه‌های اندرویدی بر تکنولوژی ۶۴بیتی!

پس از معرفی آیفون ۵اس با تکنولوژی و معماری ۶۴ بیتی، طرفداران دستگاه‌های اپل از این معماری به عنوان سمبل روبه جلو بودن این شرکت یاد می‌کردند. این موضوع به یکی از رویاهای کاربران اندرویدی مبدل شده بود تا اینکه نهایتا چندماه پیش، اچ‌تی‌سی اولین دستگاه اندرویدی برپایه تکنولوژی ۶۴ بیتی یعنی اچ‌تی‌سی دیزایر ۵۱۰ را معرفی کرد.

در ابتدای امر هیچ سیستم‌عاملی برای پشتیبانی از قابلیت ۶۴ بیتی برای این دستگاه موجود نبود اما با عرضه اندروید ۵.۰، به طور رسمی درهای استفاده از تکنولوژی ۶۴ بیتی به روی محصولات اندرویدی نیز گشوده شد.

 

منبع:konjkav.com


نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
برچسب ها : اخبار دنیای موبایل، تکنولوژی2014،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :