تبلیغات
دنــــــــــیای دانـــــــــش - مطالب تیر 1394
 
دنــــــــــیای دانـــــــــش
فـــــــــراتــــــر از یک وبـــــــــــلـــاگ
درباره وبلاگ


این یک وبلاگ نیست
...
...
...
فراتر از یک وبلاگ است!!

مدیر وبلاگ : دانش رستمی
مطالب اخیر
نویسندگان
چهارشنبه 3 تیر 1394 :: نویسنده : دانش رستمیبافت شناسی (histology) قسمتی از علوم تشریحی است که ساختمان میکروسکوپی ارگانهای مختلف بدن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

 

مقدمه

هر بافت مجموعه‌ای از سلولهای تخصص یافته می‌باشد که کار معینی را انجام می‌دهند. بافتهای بدن به چهار دسته اصلی به نامهای پوششی ، همبند یا پیوندی ، عضلانی و عصبی تقسیم می‌شوند. بافتهای غضروفی ، استخوانی و خونی بافتهای همبند تخصص یافته محسوب می‌شوند. یادگیری جزئیات ساختمانی ارگانها و اعضای مختلف برای فهم فعالیت فیزیولوژیک و تغییرات پاتولوژیک آنها ضروری است. بنابراین بافت شناسی نه تنها به عنوان علمی مستقل نمی‌تواند مطرح گردد بلکه بهتر است مرتبط با سایر شاخه‌های علم پزشکی و به عنوان یکی از پایه‌های اصلی علوم پایه پزشکی مورد توجه قرار گیرد. ابزار کار اصلی در زمینه بافت شناسی انواع میکروسکوپها می‌باشد.

 

 

 

 

بافت پوششی

بافت پوششی بیرونی‌ترین و درونی‌ترین سطح هر اندام را می‌پوشاند. مانند آندوتلیوم (پوشش درونی رگهای خونی) یا مزوتلیوم (پوشش سطح بیرونی قلب ، شش و دستگاه گوارش). این نوع بافت ممکن است از اکتودرم ، مزودرم و یا آندودرم منشا بگیرد. برای مثال پوشش پوست اکتودرمی است ولی پوشش رگهای خونی مزودرمی است. بافت پوششی اندام ممکن است دارای برجستگی (جوانه چشایی) ، چین خوردگی (کریپتهای روده) ، و یا پرز (روده کوچک) باشد این ساختارها سطح اندامهای مربوطه را افزایش می‌دهند.

 

بافتهای پوششی در بدن وظایف متعددی دارند بافت پوششی بر روی بخش غیر سلولی قرار گرفته است که باعث ارتباط پوشش اندام با بافتهای زیرین می‌شود این قسمت غشای پایه نام دارد که در اغلب اندامها دیده می‌شود. به استثنای سینوزوئیدها و مویرگهای لنفی که غشای پایه ممتد ندارند. غشای پایه شامل گلیکوپروتئینهایی به نام لامینین و انتاکتین. رشته کلاژن IV و رشته‌های شبه کلاژن (شبکه ای) است. پروتئینی به نام هپارین سولفات و فیبرونکتین از دیگر ترکیبات غشای پایه است.

ساختار انواع بافتهای پوششی

بافت پوششی به دو شکل ساده (تک لایه‌ای) و مطبق (چند لایه‌ای) در بدن وجود دارد.

 

    بافت پوششی ساده: این نوع بافت فقط دارای یک لایه سلولی است که بر روی غشای پایه قرار گرفته است این بافت سه نوع است. بافت پوششی ساده مکعبی ، بافت پوششی ساده استوانه‌ای و بافت پوششی ساده سنگفرشی از انواع این بافتها هستند.

    بافت پوششی مطبق

 

وظایف بافت پوششی

بافت پوششی به عنوان محافظ بدن و ترشح مواد مانند غدد ترشحی درون ریز و برون ریز و دفع مواد مانند بافت پوششی کلیه و جذب مواد مانند بافت پوششی روده و دریافت حس مانند مخاط بینی و نرم کردن مانند مخاط روده و تکثیر مانند بیضه و تخمدان نقش دارد.

بافت پیوندی

چون این نوع بافت دارای سلول و ماده زمینه‌ای با ویژگیهای خاصی است لذا قادر به انجام کارهایی است که با نام آن متناسب است. این نوع بافت ، ارتباط بین بافتها را برقرار می‌سازد ضمن اینکه به دلیل وجود سلولهایی مانند هیستوسیت ، پلاسموسیت ، ماست سل و انواع سلولهای خونی قادر به حفاظت و نگهداری بدن نیز هست. در ضمن سلولهایی نظیر فیبروبلاست و مزانشیم تمایز نیافته دارد که در مواقع لزوم کار ترمیم را انجام می‌دهند.

انواع بافت پیوندی

خون ، غضروف و استخوان هر سه خود نوعی بافت پیوندی هستند هر چند که خون ، سیال غضروف نیمه جامد و استخوان سخت است. کار خون دفاع و تغذیه اندامها و اکسیژن رسانی است و کمبود یا افزایش آن باعث ایجاد بیماری می‌شود. با وجود اینکه گویچه‌های خون در هر لحظه از بین می‌روند ولی بخشهایی در بدن وجود دارند که اعمال خونسازی را انجام می‌دهند کلیه اعمال خون سازی با تغییر سلول مادر یعنی هموسیتوبلاست انجام می‌گیرد.

 

غضروف بافتی قابل ترمیم است وممکن است نرم ، نظیر غضروف شفاف قابل انعطاف نظیر غضروف ارتجاعی و سخت مانند غضروف رشته‌ای باشد. استخوان یکی از سخت‌ترین انواع بافت پیوندی است. سختی آن بیشتر به یک ماده پلاستیکی شباهت دارد تا به یک سنگ. زیرا کاهش کلسیم آن را نرم می‌کند و کاتیونهایی نظیر سرب ، استرانسیم و رادیم جانشین کلسیم می‌شوند و سختی استخوان را از بین می‌برند. استخوان نظیر دیگر بافتهای پیوندی ، شامل ماده زمینه‌ای و سلولهای بافت استخوانی است. ماده زمینه‌ای به دو صورت بی‌شکل و شکل‌دار وجود دارد.

بافت ماهیچه‌ای

سه نوع بافت ماهیچه‌ای صاف ، مخطط و ماهیچه قلب وجود دارد ماهیچه قلب وجود دارد. ماهیچه صاف دوکی شکل است و فیلامنتهای آن اکتین ، میوزین و دسمین هستند. علاوه بر تفاوتهایی که در ترکیب شیمیایی فیلامنتها وجود دارد طرز قرار گرفتن فیلامنتها متفاوت است. ماهیچه صاف از نظر عملکرد غیر ارادی است و فعالیت آن را عوامل خارجی کنترل می‌کنند در حالی که عملکرد ماهیچه مخطط ارادی و قابل کنترل است.

 

هر ماهیچه از چند رشته یا فیبر ساخته شده است که واحد ساختاری ماهیچه‌ها مشابه سلولها در بافتهای دیگر بدن است. هر فیبر ، علاوه بر ویژگیهای سلول بدن ، فیبریل نیز دارد. فیبریلها از فیلامنتها ساخته شده‌اند. ماهیچه قلب تشابه بسیار با ماهیچه مخطط دارد، تفاوتهایی نیز در ساختار آن مشاهده شده است برای مثال سارکولم در دو ماهیچه با یکدیگر تفاوت دارند و به جای تریاد در ماهیچه مخطط ، دیاد در ماهیچه قلب وجود دارد. وجود صفحات ارتباطی تفاوت دیگر ماهیچه قلب و ماهیچه مخطط است.

بافت عصبی

منشا بافت عصبی اکتودرم است و سلولهایی به نام نوروبلاست آن را می‌سازند. واحد ساختاری بافت عصبی نورون است که تحریکات را به تنهایی از راه سیناپس با نورونهای دیگر هدایت می‌کند انواع نورون وجود دارد و چهار نوع نورون یک قطبی ، دو قطبی ، چند قطبی و نورون پورکنژ در بدن وجود دارد. از تنه نورون زوایدی به نام دندریت و اکسون خارج می‌شوند که بر روی آنها غلافهای میلین و شوان قرار دارند.

 

بر حسب وجود یا عدم وجود این دو غلاف ، چهار نوع رشته عصبی در بدن یافت می‌شود و همچنین بر حسب طول آکسون دو نوع رشته عصبی وجود دارد. سیناپسها نیز انواع مختلف دارند برخی آکسوسوماتیک و بعضی آکسودندریتیک هستند. بافت عصبی نیز دارای بافتهای پشتیبان است که منشا آنها در اعصاب مرکزی از لوله عصبی ودر اعصاب محیطی از هلال عصبی است. نوروگلیها یا بافتهای پشتیبان از طریق عمل تبادل مواد ، ماکروفاژ و تصفیه بافت عصبی را حفظ و نگهداری می‌کنند.


نوع مطلب : زیست شناسی، 
برچسب ها : بافتهای بدن، بافت پوششی، بافت پیوندی، بافت ماهیچه ای، بافت عصبی،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 3 تیر 1394 :: نویسنده : دانش رستمی 

 تصویر

کلبه ی آگاهی - ولکانولوژی یا آتشفشان شناسی از دو کلمه Volcano به معنی "آتشفشان" و Logos به معنی "شناخت" گرفته شده است

دید کلی

می دانیم که زمین در ابتدا به حالت کره گداخته‌ای بوده است که پس از طی میلیونها سال بخش خارجی آن به صورت قشر سختی در آمد. این پوسته به دفعات بر اثر عبور مواد مذاب درونی سوراخ گردید و سنگهای آتشفشانی زیادی به سطح آن رسید. این عمل حتی در عصر کنونی نیز ادامه دارد. تمام پدیدههایی که با فوران تودههای مذاب بستگی دارند، پدیده آتشفشانی می‌گویند و علمی را که هدف آن بررسی این پدیده هاست با آتشفشان شناسی می‌نامند.

وقتی که از فعالیت آتشفشانی صحبت می‌شود در فکر خود فورانهای بزرگ ، سیلهایی از گدازه ، بهمن‌هایی از سنگهای گرم و خاکستر ، گازهای سمی و خطرناک و انفجارات شدید در نظر مجسم می‌نماییم که با مرگ و خرابی همراه است. به قول ریتمن کسی که این حوادث را می‌بیند هرگز نمی‌تواند فراموش کند و این امر به قدرت عظیم طبیعت و ضعف نیروی انسانی مربوط می‌باشد.

بزرگترین آتشفشان کره زمین

بزرگترین آتشفشان کره زمین مونالوآ نام دارد که بخشی از جزایر هاوایی را تشکیل می‌دهد. محیط قاعده مخروط این آتشفشان 600 کیلومتر و قله آن نسبت به کف اقیانوس که آن را احاطه کرده است 10 کیلومتر ارتفاع دارد. این آتشفشان ، همراه با سایر قسمتهای جزایر هاوایی نشاندهنده موادی هستند که به وسیله فورانهایی که از یک میلیون سال پیش تا کنون ادامه داشته‌اند، بیرون ریخته شده‌اند.

بزرگترین آتشفشان کشف بشر

بزرگترین آتشفشانی که تا کنون به وسیله بشر کشف شده است، الیمیوس مونز یا کوه المپیک نام دارد که در کره مریخ واقع است. شواهد به دست آمده از طریق عکسبرداریهای سفینه فضایی ماریند 9 نشان میدهد که ارتفاع این آتشفشان احتمالا 23 کیلومتر بوده و کالدرای آن نیز 65 کیلومتر عرض دارد.

نمونه‌ای از فورانهای مهم دنیا

    آتشفشان وزوو

    آتشفشان مونالوآ

    آتشفشان پله

    آتشفشان بزیمیانی

    آتشفشان پاری کوتین در مکزیک

    آتشفشان نست هلن

 

اقسام آتشفشانها

    آتشفشانهای نقطه‌ای که مواد گداخته از یک محل بیرون می‌آید (آتشفشان نوع مرکزی). انواع آتشفشانهای نقطهای عبارتند از:

        آتشفشانهای نوع هاوایی یا سپری

        آتشفشانهای نوع استرومبولی

        آتشفشانهایی پرکابی

        آتشفشانهای نوع پله

        آتشفشانهای نوع ولکانو

 

    آتشفشانهای شکافی یا خطی که فوران آن در امتداد یک شکاف صورت می‌گیرد. انواع آتشفشانهای شکافی یا خطی عبارتند از:

 

        فورانهای خطی غیر انفجاری

        فورانهای خطی انفجاری

 

 

 

رابطه آتشفشان شناسی با سایر علوم زمینی

 

    ژئوفیزیک: برای اثبات و آگاهی از کانونهای درونی آتشفشانها و پیشگویی شکل و محل و موقعیت آن.

 

    ژئوشیمی: تعیین دقیق عناصر که بصورت مواد جامد ، مایع و گاز از آتشفشان خارج می‌شوند.

 

    ترمودینامیک: برای فهم و ارزیابی نیروی حرارتی آتشفشان و انرژی حاصله از آن و رابطه تشکیل مواد گداخته با حرارت و فشار و همچنین انجماد آن.

 

    سنگ شناسی: جهت اطلاع از اختصاصات گدازه و شناسایی دقیق سنگهای آتشفشانی

 

    رسوب شناسی: پراکندگی و نحوه انتشار مواد جامد آتشفشانی در دریاها و خشکیها که به صورت خاکستر ، توف ، برش و ... ته نشین می‌شوند.

 

اهمیت آتشفشان شناسی

 

    از نظر اقتصادی: استفاده از انرژی گرمایی آن و انرژی گازهای فومرولی در گردش توربین و به دست آوردن مواد شیمیایی با ارزش که امروزه در ایتالیا ، زلاندنو ، ژاپن و ایسلند اهمیت پیدا کرده است و در کشور ما نیز اخیرا برای استفاده از نیروی حرارتی زمین (انرژی ژئوترمال) حفاریهایی انجام شده است.

 

    پیشگیری از خطرات اجتماعی آتشفشان

 

    اطلاع و آگاهی از ساختمان و ترکیب پوسته و تا اندازه‌ای گوشته زمین.


نوع مطلب : آسمان(مطالب زمین شناسی و سایر اجرام آسمانی)، 
برچسب ها : آتشفشان، آتشفشان شناسی،
لینک های مرتبط :نتیجه تصویری برای انجیر

کلبه ی آگاهی -انجیر میوه ای خوش طعم و با سابقه است. خداوند متعال در قرآن کریم به انجیر قسم می خورد و می فرماید:(والتین و الزیتون) واین باز هم اعجاز دیگری در قرآن کریم را می رساند در ادامه خواص درمانی این میوه بهشتی را با هم می خوانیم...


خواص درمانی

شیرابه درخت انجیر، طعم تلخ و تند و سوزاننده و اثر مسهلی دارد و عملی شبیه به شیره لوزالمعده دارد. در سابق از آن برای ترد و نرم كردن گوشت استفاده می كردند. در استعمال خارج، اگر شیرابه درخت انجیر بر روی زگیل و میخچه اثر داده شود، به تدریج آنها را از بین می برد.

در زمان های قدیم از آن جهت درمان جذام و بیماری های جلدی مختلف در حالات مزمن استفاده می كردند. درضمن مخلوط آن با زرده تخم مرغ یا روغن بر روی زخم ها به صورت مالیدن اثر داده می شد.

برگ پخته درخت انجیر اثر ملین دارد و در سابق از له شده آن به صورت مالیدن، جهت درمان بواسیر استفاده می کردند. به علاوه جوشانده برگ انجیر را جهت از بین بردن التهاب و احتمالاً درمان، بر روی تومورها اثر می داده اند. در كتب قدیم، مصرف جوشانده ساقه های جوان درخت انجیر برای رفع آب آوردن نسوج و جوشانده پوست تازه درخت برای رفع اسهال های ساده و خونروی ها توصیه شده است.

انجیر علاوه بر آن كه به علت مطبوع و مغذی بودن، به هر دو حالت خشك و تازه مصرف می گردد، میوه ای ملین و نرم كننده است. انجیر خشك، مخلوط با خرما، عناب و كشمش در فرمول چهار میوه مفید برای رفع ناراحتی های سینه وارد می شود. انجیر خشك، فعالیت اعمال معده و روده را زیاد می كند. از این جهت می توان از آن جهت رفع سوء هضم ها و بعضی یبوست های دیرعلاج استفاده درمانی به عمل آورد. جوشانده انجیر خشك می تواند جهت رفع التهاب مجاری تنفسی و كلیه بیماری های التهابی، ذات الریه، ورم كلیه، ناراحتی مثانه، سرخك، مخملك، آبله و غیره مورد استفاده قرار گیرد. جوشانده غلیظ انجیر خشك اثر مفیدی در سرماخوردگی های مداوم ظاهر می كند. مصرف گرد انجیر بوداده به صورتی كه از قهوه استفاده می شود، برای درمان سیاه سرفه، برونشیت و ذات الریه توصیه شده است. در بعضی از كشورها مخلوط گرد انجیر خشك و بوداده با قهوه، به طور معمول مصرف می شود.

در استعمال خارج، غرغر، جوشانده انجیر خشك در شیر، جهت رفع تحریكات گلو و محفظه دهان در موارد آنژین، ورم لثه و ورم مخاط دهان، اثرات شفابخش ظاهر می كند. ضماد خمیر انجیر اثر رفع التهاب تومورها را دارد و در سوختگی، ایجاد تسكین درد و رفع ناراحتی می كند.


واینست قرآن که سخن لغو و بیهوده در آن وجود ندارد .

داوری با خودتونه

لطفا نظرات خود را برای ما ارسال کنید.


نوع مطلب : بهداشت و سلامت، اعجاز قرآن کریم، 
برچسب ها : انجیر، خواص انجیر، اعجاز قرآنی انجیر، اعجاز قرآن کریم،
لینک های مرتبط :
-آیا می دانید که ماهی مرکب 10 شاخک دارد

-آیا می دانید که هر آمریکایی به طور متوسط 263 تخم مرغ در سال می خورد

-آیا می دانید که در 75٪ از خانواده های آمریکایی زنان پول و پرداخت صورتحساب ها را مدیریت می کنند

-آیا می دانید که ریه سمت راست ما بیشتر از ریه سمت چپمان هوا می گیرد

-آیا می دانید که قلب زنان سریع تر از قلب مردان می زند

-آیا می دانید که نماد اتم آهن Fe است (نام اصلی آهن فریک بوده است)

-آیا می دانید که کرگدن ها بیشتر از مجموع شیرها، فیل ها و بوفالوها آدم می کشند

-آیا می دانید که هر فرد به طور متوسط 10،000 جوانه چشایی دارد

-آیا می دانید که مصرف سرانه کوکا کولا در ایسلند بیش از سایر کشورها است

-آیا می دانید که زبان دارکوب می تواند دو بار دور سرش بپیچد

-آیا می دانستید که مارها نمی توانند پلک بزنند

-آیا می دانستید که مورچه ها پودر بچه (پودر تالک) دوست ندارند


نوع مطلب : آموزشی، 
برچسب ها : دانستنی های مفید،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 2 تیر 1394 :: نویسنده : دانش رستمیکلبه ی آگاهی - عناصر واسطه که به نام فلزات انتقالی هم شناخته می شوند، بزرگ ترین بخش جدول تناوبی را تشکیل می دهند. آنها در مرکز جدول تناوبی و در ستون های 3 تا 12 جدول تناوبی قرار دارند.

فلزات انتقالی (تراگذر) در مقایسه با فلزات قلیایی خاکی معمولاً سخت تر و شکننده ترند و دارای نقطه ذوب بالاترند. فلزات تراگذر همچنین هادی خوب حرارت و الکتریسیته اند. ترکیبات عناصر انتقالی اغلب رنگارنگند.

برخی از عناصر انتقالی عبارتند از:

عنصر 79: طلا Au

عنصر 74: نقره Ag

عنصر 78: پلاتین Pt

عنصر 26: آهن Fe

عنصر 29: مس Cu

گاهی اوقات گروه فلزات موسوم به «فلزات واسطه داخلی» شامل لانتانیدها و اکتینیدها هم در داخل گروه فلزات انتقالی قرار داده می شوند.

خواصی که در بیشتر فلزات واسطه مشترکند عبارتند از:

-می توانند ترکیبات زیادی با حالت های مختلف اکسیداسیون تشکیل دهند.

-می توانند ترکیباتی با رنگ های مختلف تشکیل دهند.

-فلزند و هادی الکتریسیته هستند.

-نقطه ذوب و جوش بالا دارند.

-تراکم نسبتاً بالایی دارند.

-پارامغناطیسی هستند. (پارامغناطیس شکلی از خاصیت مغناطیسی یک ماده است که به شکلی خیلی ضعیف جذب میدان مغناطیسی خارجی می شود.)

حقایقی جالب درباره فلزات انتقالی

-گروه فلزات واسطه، بلوک- dجدول تناوبی نامیده می شوند. 35 عنصر در بلوک d قرار دارند.

-برخی عناصر ستون دوازده جدول تناوبی (روی، کادمیوم، جیوه، کوپرنیسیم) را در گروه فلزات واسطه قرار نمی دهند.

-آهن، کبالت، نیکل و تنها عناصری هستند که میدان مغناطیسی تولید می کنند.

-شیمی دان ها برای توصیف عناصر واسطه اغلب به جای الکترون های ظرفیتی از چیزی به عنوان «شمارش الکترون d» استفاده می کنند.

-به خاطر کیفیت منحصر به فرد فلزات واسطه، این فلزات اغلب در صنعت به عنوان کاتالیزور برای واکنش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.


نوع مطلب : شیمی، 
برچسب ها : جدول تناوبی عناصر، عناصر واسطه،
لینک های مرتبط :

دستکش روباتیکی
کلبه ی آگاهی - برای آن دسته از کم توانانی که در استفاده از دستانشان برای انجام کارهای ساده مشکل دارند ساخت دستکش روباتیکی نرم توسط محققان دانشگاه هاروارد خبر خوشحال کننده ای است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این محققان دستکش روباتیکی منحصربفردی ساخته اند که افراد کم توان با در دست کردن آن می توانند مجموعه ای از حرکات محدود را به راحتی انجام دهند، کارهایی نظیر برداشتن اجسام سبک و جابجایی آنها.

این وسیله می تواند کمک حال مناسبی برای حداقل ۶.۸ میلیون کم توان حرکتی در آمریکا و احتمالا ده ها میلیون تن دیگر در سراسر جهان باشد که برای جابجایی اجسام کوچک و انجام کارهای ساده روزمره با مشکل مواجه هستند.

تاکنون این فناوری جدید بر روی ۹ بیمار مبتلا به ALS، تحلیل عضلانی، جراحتهای ناحیه ستون فقرات و نخاع و همچنین بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند با موفقیت آزمایش شده است.

هدف از ارایه این دستکش پیشرفته کمک به افرادی عنوان شده که ناتوانی آنها در انجام حرکات ساده جریان طبیعی زندگی را برایشان مختل کرده است.

پیش بینی می شود این فناوری جدید در عرض سه سال و با انجام اصلاحات نهایی به مرحله تولید اولیه و انبوه برسد.

در ساختار این دستکش که دارای مفاصل کوچکی برای خم شدن انگشتان است از سیلیکن استفاده شده تا نه تنها وزن آن بسیار اندک باشد بلکه کیفیت عملکرد آن نیز در سطح قابل قبولی باشد.


نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
برچسب ها : دستکش ربوتیک، دستکش ناتوانان ذهنی، فناوری نوین،
لینک های مرتبط :
کلبه ی آگاهی - محققان دارویی کشور در قالب طرح کلان ملی فناوری و نوآوری حوزه داروهای وارداتی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به تولید داروی استراتژیک فاکتور ۷ شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، آریوسون، فاکتور ۷ انعقادی فعال شده نوترکیب است و یک ماکرو مولکول پروتئینی (گلیکوپروتئینی) است که با تکنولوژی DNA نوترکیب و با استفاده از سلولهای کلیه نوزاد همستر (BHK ) تولید می‌شود و از نظر ساختار مولکولی و فعالیت بیولوژیکی کاملا مشابه فاکتور ۷ انعقادی فعال استخراج شده از پلاسمای انسانی است، این دارو پس از سال‌ها تلاش و با حمایت‌های معاونت علمی تولید شد و در حال حاضر بیماران نیازمند می‌توانند به صورت رایگان این دارو را تهیه کنند.

به گفته دکتر فریدون مهبودی - این دارو باعث فعال شدن مسیر خارجی آبشار انعقادی در جریان خون می‌شود، در بیماران مبتلا به هموفیلی مادرزادی آ و ب که مبتلا به کمبود فاکتورهای انعقادی ۸ و ۹ هستند به طور معمول درهنگام بروز اپیزود خونریزی یا جهت پیشگیری از خونریزی حین عمل جراحی، فاکتورهای انعقادی ۸ و ۹ تزریق می‌شود که تعدادی از این بیماران در طول زمان و در اثر دریافت مکرر این فاکتورها شروع به ساختن آنتی بادی‌های مهارکننده نسبت به آنها می‌کنند.

مدیر پروژه تولید فاکتور ۷ بیان کرد: این مهارکننده‌ها به تدریج به سطحی می‌رسند که تمام فاکتور انعقادی ۸ و ۹ تزریق شده به بیماررا مهار کرده و مانع از تاثیر انعقادی آنها می‌شود، در این حالت مصرف فاکتور ۷ انعقادی فعال شده در دوزهای نسبتا" بالا( ۹۰-۱۲۰ µg/kg ) در این بیماران با دورزدن (بای پس کردن) فاکتورهای انعقادی ۸ و ۹ در مسیر آبشار انعقادی باعث فعال شدن فرآیند انعقاد خون ونهایتا" قطع خونریزی فعال دراین بیماران می‌شود که این موضوع اهمیت حیاتی برای زندگی این بیماران دارد.

فاکتور ۷ داروی بیماران هموفیلی

وی تصریح کرد: این دارو برای بیماران مبتلا به هموفیلی اکتسابی، بیماران دچار کمبود مادرزادی فاکتور ۷، بیماران مبتلا به ترمبوآستنی گلانزمن و به صورت آف لیبل برای بیمارانی که دچار خونریزیهای حاد ناشی از تروما شده‌اند کاربرد دارد.

مهبودی در خصوص نحوه مصرف این دارو، گفت: آریوسون به صورت تزریق داخل وریدی مصرف می‌شود و دوز توصیه شده آریوسون جهت قطع اپیزود فعال خونریزی در بیماران هموفیلی مادرزادی دارای مهارکننده ضد فاکتورهای ۸ و۹ به میزان g/kgµ ۹۰ در تزریق اول وg/kgµ ۱۲۰ در تزریق دوم و سوم بوده و فواصل بین این تزریق‌ها ۲ساعت است.

ایران انحصار شرکت دانمارکی را شکست

مدیر عامل شرکت آریوژن زیست‌دارو با اشاره به اینکه ایران توانست با تولید این دارو، انحصار را از دست کشور دانمارک بیرون بیاورد، خاطرنشان کرد: پیش از اینکه ایران به تولید این دارو اقدام کند، تنها یک شرکت دانمارکی این دارو را تولید می‌کرد؛ اما در حال حاضر ایران دومین تولیدکننده این دارو است.

وی بیان کرد: داروی فاکتور ۷ تولید داخل آماده صادرات به کشورهای ترکیه و روسیه است و استانداردها و مجوزهای لازم در این زمینه را نیز دریافت کرده‌ایم و در حال دریافت مجوز برای صادرات به اتحادیه اروپا هستیم.

مجری این طرح کلان ملی فناوری در خصوص قیمت این محصول در بازار که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شده است، اظهار کرد: شرکت دانمارکی این دارو را در اتحادیه اروپا یک هزار دلار و در ایران به قیمت ۳۵۰ دلار به فروش می‌رساند که این کاهش قیمت در ایران به دلیل سیاست‌های شرکت دانمارکی است تا با محصول ایرانی رقابت کند.

وی بیان کرد: محصول ایرانی فاکتور ۷، به قیمت۹۸۰ هزار تومان به سازمان غذا و دارو می‌فروشیم و این سازمان نیز به صورت رایگان در اختیار بیماران نیازمند قرار می‌دهد؛ البته عرضه این دارو محدود است.
این فناور همچنین گفت: تبدیل پتنت این دارو به محصول کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است و شرکت‌های زیادی در دنیا تلاش کرده‌اند تا این دارو را تولید کنند و به محصول برسانند؛ اما نتوانستند و این در حالی‌ست که ایران توانست دومین کشور تولیدکننده فاکتور ۷ در دنیا باشد.


نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
برچسب ها : داروی بیماری هموفیلی، فاکتور7، فناوری ایرانی،
لینک های مرتبط :

جایزه اروپا
کلبه ی آگاهی - رقابت «جایزه مخترعان اروپا» در زمره معتبرترین رقابتهای فناورانه جهان قرار دارد که امسال نیز ضمن اعطای جوایز ویژه به برگزیدگان به تیتر نخست رسانه های خبری دنیا تبدیل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر،  در دهمین دوره  این جایزه که تحت عنوان European Inventor Award برگزار می شود بیش از ۳۰۰ مخترع و تیم علمی  شرکت کردند که در نهایت ۱۵ نفر و تیم از اتریش، استرالیا، چین، فرانسه، ژاپن، لیتوانی، هلند، سوئد، سوئیس، بریتانیا و آمریکا به مرحله نهایی راه یافتند.

طرحهای برگزیده در حوزه مختلف علمی و فناوری نظیر زیست شیمی، مهندسی ساختمان، انرژی، الکترونیک، علم مواد، فناوری های پزشکی، تغذیه و فیزیک بوده است.

در نهایت برندگان نهایی در ۵ بخش کلی صنعت، شرکتهای دانش بنیان کوچک و میان رده، تحقیق، کشورهای غیراروپایی و دستاوردهای بهبود کیفیت زندگی پایدار برگزیده شدند.

در بخش دستاوردهای بهبود کیفیت زندگی، یکی از جوایز نهایی به اندرس مانز سوئیسی تعلق گرفت که فناوری ریز تراشه آزمایشگاهی را ارایه کرده است. به لطف این فناوری جدید انجام تحقیقات پیچیده پزشکی و آنالیز بیولوژیکی یا شیمیایی آن هم با سرعت قابل توجه و مؤثر بر روی ریزتراشه هایی امکان پذیر شده است که تنها چند میلیمتر ابعاد دارند.

تشخیص سریع و به موقع ایدز و مالاریا از جمله کاربردهای این فناوری جدید پزشکی به شمار می آید.

همچنین در بخش شرکتهای دانش بنیان کوچک و میان رده، محققی از هلند برنده یکی از جوایز اصلی شد. وی آزمایش بافت بر پایه ژن را امکان پذیر کرده است که از آن می توان برای درمان بهتر سرطان سینه استفاده کرد.

در بخش صنعت نیز دو مخترع از اتریش و فرانسه به جهت نوآوری هایی در عرصه فناوری ارتباطات حوزه نزدیک (NFC) یکی از جوایز اصلی بخش پایانی را به خود اختصاص دادند.

لودویک لیبر از فرانسه نیز با ارایه تحقیقی درباره کلاس جدیدی از پلاستیکهای تجزیه پذیر یکی از جوایز بخش تحقیق را از آن خود کرد و در نهایت در بخش مخترعان غیراروپایی این فریزر از استرالیا و ژیان ژو موفق به کسب جایزه Popular Prize برای تولید نخستین واکسن سرطان گردنه رحم زنان در دنیا شدند.

این رقابت علمی برای نخستین بار در سال ۲۰۰۶ پایه گذاری شد و از آن زمان تاکنون همه ساله مخترعان سراسر جهان در قالب تیم های مختلف به ارایه تازه ترین اختراعات و نوآوریهایشان اقدام می کنند.

تیم داوری این رقابت از کشورهای مختلف بوده و با ملاک قرار دادن معیارهایی نظیر پیشرت فنی، توسعه اجتماعی و تولید ثروت در اروپا طرح های برتر را انتخاب می کنند.


نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
برچسب ها : مخترعان برتر دنیا، European Inventor Award،
لینک های مرتبط :
-آیا می دانید جلیقه های ضد گلوله، پله کان مخصوص فرار در مواقع حریق، برف پاک کن شیشه جلو اتومبیل و چاپگرهای لیزری به وسیله زنان اختراع شده اند

-آیا می دانید که دلفین ها می توانند کوسه ها را با کوبیدن پوزه هایشان به آنها بکشند

-آیا می دانید که کوسه ها می توانند یک قطره خون را از 4 کیلومتری (2.5 مایلی) حس کنند

-آیا می دانید که نهنگ های پوزه بطری می توانند در عرض دو دقیقه به عمق 915 متری شیرجه بزنند

-آیا می دانید که فلامینگو می تواند تا 80 سال زندگی کند

-آیا می دانید که تنها قاره بدون خزندگان و یا مارها قاره قطب جنوب است

-آیا می دانید استرالیا دارای بزرگترین جمعیت گوسفندان جهان است

-آیا می دانید که سرعت سگ تازی می تواند به بیش از 67 کیلومتر در ساعت (42 مایل در ساعت) برسد

-آیا می دانید که جنسیت یک اسب را می توانید از روی دندان هایش بگویید (تعداد دندان های نرها 40 و ماده ها 36 تا است)

-آیا می دانید که کوسه ها هرگز متوقف نمی شوند حتی زمانی که خوابند یا استراحت می کنند

-آیا می دانید که سگ های تازی بهتر از بقیه نژادهای سگ می توانند ببینند 

-آیا می دانید که وقتی گاوها به موسیقی گوش می کنند شیر بیشتری می دهند

-آیا می دانید که فیل ها در امواج صوتی ای با هم ارتباط برقرار می کنند که زیر فرکانسی است که انسان ها می توانند بشنوند

-آیا می دانید که لاک پشت های غول پیکر بیش از هر جانور دیگری در اسارت می توانند زندگی می کنند

-آیا می دانستید که مارها در رودخانه ها و یا مرداب ها نمی توانند نیش بزنند (در غیر این صورت غرق می شوند)

-آیا می دانید که نهنگ آبی بدون خوردن تا 6 ماه می تواند دوام بیاورد


نوع مطلب : آموزشی، 
برچسب ها : دانستنی های مفید،
لینک های مرتبط :
کلبه ی آگاهی -واقعا راسته که میگن "فلفل نبین چه ریزه.....بشکن ببین چه تیزه" این مطلب رو بخونید تا متوجه شوید

 یک شرکت ژاپنی از عرضه یک ربات هوشمند خبر داده که قادر به تشخیص احساسات و عواطف انسان است.

 

  طبق اعلام مسئولان شرکت SoftBank ربات هوشمند این شرکت با نام Pepper (فلفل) که از دیروز (شنبه) در بازار ژاپن عرضه شده، اولین رباتی است که می‌تواند عواطف را درک کند و همچنین احساسات خود را نیز نمایش دهد.

 

سازندگان، هدف از ساخت این ربات را کمک به رشد کودکان می‌دانند، چرا که به کمک عواطف این ربات می‌توان کیفیت زندگی و روابط اجتماعی را افزایش داد و همچنین اوقات خوشی را برای کاربر فراهم کرد.

 

احساسات این ربات از طریق عواملی مثل حالات چهره، گفتار و محیط اطراف تغییر می‌کند. این عوامل با استفاده از حسگرهایی مثل دوربین، حسگرهای لامسه، شتاب سنج‌ها و گیرنده‌های صدا جمع‌آوری شده و پردازش می‌شوند.

 

شرکت سازنده در مورد ویژگی‌های رفتاری این ربات افزود: احساسات این ربات هنگامی که در محیط آشنا قرار دارد، کاملا آرام و طبیعی است. همچنین هنگامی که از آن تعریف می‌شود، خوشحال شده و در صورت خاموش شدن برق‌ها، می‌ترسد.

 

در واقع این ربات با استفاده از تکنیک شبیه‌سازی هورمون‌های ترشح شده انسان در شرایط مختلف شبیه‌سازی شده است.

 

 

ربات هوشمند فلفل قادر است تا به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، ژاپنی و اسپانیایی صحبت کند و همچنین حدود 200 اپلیکیشن کنترل ربات از طریق شرکت سازنده نیز همراه آن عرضه خواهد شد.

 

وزن ربات فلفل حدود 29 کیلوگرم و ابعاد آن 1210x480x425 سانتیمتر است و با هر بار شارژ باتری‌های لیتیوم قادر است تا حداکثر 12 ساعت فعالیت کند.

 

شرکت سازنده ربات هوشمند قیمت هر دستگاه را حدود 1600 دلار اعلام کرده است.

نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
برچسب ها : ربات، ربات با وجدان، ربات فلفل، فناوری نوین،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :